System do wypożyczenia

Textus Virtualis oferuje w modelu ASP własny, specjalizowany system, przeznaczony do obsługi placówek służby zdrowia.

Textus Virtualis oferuje w modelu ASP własny, specjalizowany system, przeznaczony do obsługi placówek służby zdrowia.

Firma Textus Virtualis z Warszawy specjalizuje się w produkcji oprogramowania opartego na technologiach internetowych. "Zdecydowaliśmy się na tworzenie oprogramowania obsługiwanego przez przeglądarkę WWW, ponieważ interfejs internetowy wydaje się nam najlepszym z możliwych. Nikogo już nie dziwi, że konfiguracja drukarki sieciowej odbywa się przy wykorzystaniu przeglądarki. Kiedyś konieczne było zainstalowanie odpowiedniego programu" - mówi Tomasz Judycki, prezes Textus Virtualis, pracujący poprzednio w firmie CSBI.

Zmiana nastawienia

Od początku czerwca br. Textus Virtualis oferuje - szpitalom, przychodniom i innym placówkom medycznym - w modelu ASP (Application Service Provider) system Argus. "Tworzymy oprogramowanie w technologii internetowej, dlatego wejście na rynek ASP jest dla nas naturalne i wygodne" - twierdzi Tomasz Judycki. "Model ASP to dobry kierunek, zwłaszcza w przypadku szpitali. Pozwala zredukować koszty i zwiększyć bezpieczeństwo własnego systemu" - dodaje. W zależności od liczby użytkowników klient płaciłby 5-9 tys. zł miesięcznie.

Zdaniem przedstawicieli Textus Virtualis, szpitalne systemy informatyczne wymagają ciągłego nadzoru, a koszty, jakie musiałby ponieść szpital, aby zatrudnić informatyków na trzy zmiany, są nie do zaakceptowania przez dyrekcję. Ponadto miejsca w szpitalach, w których znajdują się serwery, często nie są zabezpieczone we właściwy sposób. W modelu ASP dostawca usług zapewnia stałą obsługę i pełne bezpieczeństwo danych. "Największą przeszkodą we wprowadzaniu usług typu ASP może być niechęć dyrektorów szpitali do przechowywania danych poza ich siedzibą. Chcemy prowadzić akcję promocyjną, która zmieni takie nastawienie" - wyjaśnia Tomasz Judycki. Wspomóc ma ją Progress Software, przy udziale którego dostosowano system Argus do modelu ASP.

Firma zdecydowała się na stworzenie systemu do obsługi placówek medycznych ze względu na reformę służby zdrowia. "Wiedzieliśmy, że szpitale będą musiały się zinformatyzować" - mówi Tomasz Judycki. "Okazało się jednak, że jest to rynek trudniejszy niż przypuszczaliśmy. Reforma jest dla służby zdrowia bardzo trudna, panuje spore zamieszanie. Ludzie odpowiedzialni za informatyzację nie mają nawet czasu, żeby się tym zająć" - dodaje.

Złote serce

Powstała w 1998 r. firma stworzyła dotychczas jeden system - Argus, przeznaczony dla jednostek służby zdrowia i obsługujący tzw. białą część szpitala. Dotychczas został on wdrożony w ZOZ Kielce i podlegających mu 22 przychodniach, a także w Centrum Onkologii w Kielcach.

Choć na razie system Argus jest jedynym produktem Textus Virtualis, firma pracuje nad kolejnymi aplikacjami, przeznaczonymi dla innych branż. Prowadzone są rozmowy z firmą, która zamierza wprowadzić we wszystkich swoich rozproszonych placówkach w Polsce system umożliwiający centralne przetwarzanie danych.

Poczta bez kolejek

Textus Virtualis zamierza w najbliższym czasie uruchomić usługę internetową, która będzie pozwalała na wysłanie tradycyjnego listu poprzez stronę WWW.

Od kilku lat warszawska firma współpracuje z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dostarczając system do obsługi licytacji złotych serduszek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200