System dla średnich

Niemiecki Lipro GmbH zainwestował już milion marek w rozwój działalności w Polsce i lokalizację swojego systemu ILoS.

Niemiecki Lipro GmbH zainwestował już milion marek w rozwój działalności w Polsce i lokalizację swojego systemu ILoS.

Na polski rynek wszedł kolejny producent systemów wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją - spółka Lipro GmbH z Berlina. Zamierza ona oferować zintegrowany system logistyczny - ILoS.

Producent podpisał umowę partnerską z warszawskim Budimex Soft SA (współpracował z nim już przy polonizacji rozwiązania Lipro). Przedstawiciele niemieckiej spółki poinformowali także, że Budimex Soft nie ma wyłączności na sprzedaż jej produktu.

Rynki ościenne

Firma, działająca od czterech lat w Niemczech, postanowiła obecnie wejść na rynki krajów ościennych. Oprócz Polski planuje otwarcie przedstawicielstw w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji. Do końca roku przedstawicielstwo w Warszawie, którego dyrektorem został Andrzej Wendrychowicz, zostanie przekształcone w oddział spółki.

Na początku tego roku rozpoczęto rozmowy z pierwszymi potencjalnymi nabywcami systemu w Polsce.

Pierwszymi klientami Lipro zostaną prawdopodobnie firmy: Animex, Atlantis, PosNet i Stomil Olsztyn, z którymi obecnie prowadzone są rozmowy.

Pierwszy kontrakt ma zostać podpisany w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Nie całkiem MRP

Przedstawiciele producenta twierdzą, że ich system stanowi raczej podkategorię rozwiązań typu MRP II niż rozwiązanie w pełni zgodne z definicją tego rodzaju systemów. "Tworząc system, staraliśmy się uniknąć błędów producentów systemów MRP II" - stwierdza Dieter Kuchler, prezes Lipro GmbH. "Naszym zdaniem najpoważniejszymi z nich są przede wszystkim: skomplikowane wdrożenia, wiążące się z dużymi nakładami inwestycyjnymi, jak również centralne planowanie, powodujące wysoką kompleksowość i niedokładność wyników w praktycznej realizacji produkcji" - konkluduje.

Trzy wersje

W Polsce ILoS będzie sprzedawał zarówno Budimex Soft, jak i przedstawicielstwo Lipro. Możliwe jest zakupienie go jako osobnego produktu lub alternatywę dla modułu logistycznego systemu SAP R/3. Producent z Berlina przy opracowywaniu tego systemu współpracował z SAP AG i Siemens Nixdorf.

ILoS ma być dystrybuowany również wraz z systemem finansowo-księgowym BX2000 polskiego partnera, z którym zostanie on zintegrowany w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Oprogramowanie niemieckiej spółki przeznaczone jest dla średniej wielkości przedsiębiorstw produkcyjnych, zatrudniających więcej niż 200 osób. Podstawowe moduły ILoS to produkcja, sprzedaż i zakupy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200