System Windows w liczbach – wyniki czerwcowego rankingu

Windows 10 ma już pięć lat i powoli, ale ciągle rośnie w siłę. System zwiększył w czerwcu swój udział w ogólnej puli systemów operacyjnych zarządzających pecetami o jeden procent. Być może stało się kosztem zwijającego się powoli systemu Windows 7, który z zeszłym miesiącu stracił tyle samo, czyli jeden procent.

Windows

Dane takie ujawniła na początku tego tygodnia znana firma analityczna Net Applications. Podała, że Windows 10 zarządza obecnie wyraźną już większością wszystkich komputerów osobistych (dokładnie jest to 58,8%). Natomiast wszystkie wersje systemu Windows osiągnęły w tym rankingu wynik prawie 90% (dokładnie 86,7%).

Jeśli chodzi o pozostałe 13,3 %, to przypadły one takim systemom, jak macOS, Linux oraz Chrome. System Windows 7 zgodnie z przewidywaniami systematycznie idzie w dół, chociaż wolniej niż to pierwotnie przewidywano. Zarządza on obecne prawie co czwartym komputerem osobistym (23,4%). W przypadku wyłącznie komputerów Windows (wszystkie wersje), wynik ten wynosi 26,9%.

Zobacz również:

Czego zatem można w najbliższym czasie spodziewać po systemach Windows 7 i Windows 10 (chodzi oczywiście o ich udziały w rynku systemów operacyjnych zarządzających wszystkimi komputerami osobistymi.) Wydaje się, że już na początku 2021 roku udział systemu Windows 7 spadnie w takim rankingu do poziomu poniżej 20%, aby w połowie przyszłego roku osiągnąć wynik rzędu 13%.

Jeśli chodzi o system Windows 10, to do końca wakacji tego roku, a więc gdzieś tak na początku września), powinien on przekroczyć próg 70% (chodzi o wszystkie komputery Windows), aby za rok od dzisiaj pochwalić się wynikiem 85%.


TOP 200