System Win10 wersja 1803 nie jest kompatybilny również z dyskami SSD firmy Toshiba

Microsoft ma powody do zmartwienia. Okazuje się, że system operacyjny Win10 wersja 1803 jest niekompatybilny nie tylko z intelowskimi dyskami SSD6 - o czym było głośno kilka dni temu - ale również z dyskami SSD produkowanymi przez firmę Toshiba.

Niedawno wydało się, że system Windows 10 wersja 1803 nie jest w stu procentach kompatybilny z laptopami, które produkuje sam dostawca tego oprogramowania. Chodzi o laptopy Surface Pro, w których znajdują się intelowskie dyski SSD linii SSD 600p lub SSD Pro 6000p. Jakby tego było mało, podobnie ma się sprawa z laptopami zawierającymi niektóre modele dysków SSD produkowanych przez firmę Toshiba. Chodzi o dyski linii XG4, XG5 i BG3.

Na początku były to tylko podejrzenia, ale obecnie wiadomo już na pewno, że po zainstalowania systemu Windows 10 wersja 1803 na laptopach wyposażonych w wymienione powyżej dyski SSD produkowane przez firmę Toshiba, żywotność zasilających je baterii może ulec gwałtownemu pogorszeniu.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo natomiast, że Microsoft wspólnie z firmą Toshiba prowadzi już intensywne testy mające wyjaśnić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Wyniki tych badań poznamy nie wcześniej niż na początku czerwca. Do tego czasu należy się uzbroić w cierpliwość i nie instalować na takich laptopach feralnego systemu Windows 10.

Jeśli jednak laptop pracuje już pod kontrolą systemu Win10 wersja 1803, należy koniecznie wykonać downgrade, czyli wrócić do jednej poprzednich wersji systemu Win10 (1709 lub 1703).