System Iridium obsłuży Departament Obrony USA

Analitycy są jednak sceptyczni co do tego, czy dwuletni kontrakt rządowy pozwoli przetrwać temu przedsięwzięciu.

Iridium Satellite, firma, która przejmuje zasoby upadłego operatora telefonii satelitarnej, zawarła z Amerykańskim Departamentem Obrony dwuletnią umowę na świadczenie bezpiecznych bezprzewodowych usług telekomunikacyjnych. Wartość kontraktu jest szacowana na 72 mln USD.

Umowa ta stanowi poważny zastrzyk gotówki dla Iridium i prawdopodobnie pomoże przetrwać sieci jego satelitów. Jeszcze cztery miesiące temu planowano ich likwidację. Wraz z centrum kontroli zostaną one jednak wykupione przez Iridium Satellite, nowo stworzoną firmę, która ma wykorzystać zasoby i infrastrukturę "starego" Iridium.

Iridium przez dwa lata będzie świadczyło usługi satelitarne ok. 20 tys. pracowników amerykańskich instytucji rządowych. Dzięki temu będą oni mogli wykonywać nie ograniczone czasowo bezprzewodowe połączenia telefoniczne. Przedłużenie kontraktu jest uzależnione od zadowolenia Departamentu Obrony ze świadczonych usług. Jeśli tak właśnie będzie, zostanie on przedłużony do 2007 r, a jego wartość wyniesie 252 mln USD.

Powodem zawarcia kontraktu było to, że system Iridium oferuje bezprzewodowe, szyfrowane usługi telefoniczne, realizowane z wykorzystaniem małych aparatów telefonicznych, dostępne w dowolnym punkcie świata - stwierdził Departament Obrony.

Zdaniem analityków, umowa ta nie daje gwarancji na przetrwanie Iridium. "Głównym problemem jest to, że infrastruktura ta jest bardzo droga w utrzymaniu - działać musi nie tylko sieć satelitów, ale także wiele naziemnych stacji koordynujących prace systemu" - stwierdził Elliott Hamilton, analityk ds. rozwiązań bezprzewodowych w The Strategis Group z Waszyngtonu.

***

Pojawiła się szansa na wznowienie usług Iridium

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200