System Główny Handlowy

Grupa studentów warszawskiej SGH stara się o wdrożenie edukacyjnej wersji systemu R/3

Grupa studentów warszawskiej SGH stara się o wdrożenie edukacyjnej wersji systemu R/3.

Po publikacji artykułu "Studenci MRP II" (nr 9 Computerworlda z 2 marca br.), otrzymaliśmy listy z kilku uczelni ekonomicznych, na których prowadzone są zajęcia z zakresu informatycznych systemów wspomagających zarządzanie. Wśród nich znalazł się list studentów warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej (SGH), największej polskiej uczelni ekonomicznej, gdzie do tej pory nie udało się stworzyć instalacji systemu klasy MRP II dla potrzeb dydaktycznych. Studenci chcieliby w przyszłości, korzystając z tego oprogramowania, zbudować system łączący kilka ośrodków akademickich w Polsce.

Handlowcy na R/3

"SAP zapewnił zarówno nas, jak i kontaktujących się z nim także pracowników naukowych uczelni, że jest w stanie udzielić daleko idącej pomocy, w tym przekazać system wraz z dokumentacją oraz przeszkolić pierwszą grupę zainteresowanych wdrożeniem studentów" - mówi Sebastian Grucela, stojący na czele grupy zadaniowej. W ubiegłym tygodniu na prezentacji projektu, mającego doprowadzić do uruchomienia R/3, pojawiło się 25 osób zainteresowanych i wdrażaniem, i przyszłym wykorzystywaniem systemu. Projekt opracowany przez studentów zakłada, że pierwszy zespół, który przejdzie kurs w , otrzyma następnie zadanie przeszkolenia potencjalnych użytkowników uczelnianego R/3. Do przeszkolenia będzie wielu chętnych. Pomysłodawcy planują wykorzystywanie w dydaktyce przede wszystkim modułów: finansowego, zarządzania sprzedażą/dystrybucją oraz gospodarki materiałowej.

Studenci, jak sami twierdzą, najczęściej już mają podstawową wiedzę o ERP, niektórzy widzieli R/3 lub podobny system w działaniu. "Założyliśmy koło naukowe rachunkowości menedżerskiej. W naszej dziedzinie praca z systemami wspomagającymi zarządzanie to konieczność" - mówią studenci SGH. Sebastian Grucela przygotował plan prac dla grupy projektowej, zawierający wytyczne działania dla studentów różnych specjalności. Studenci z wizjonerskim zacięciem mówią o przyszłości, kiedy - korzystając z funkcji wersji 4.0 systemu R/3 - nawet kilka uczelni będzie można połączyć ekstranetem, tworząc symulację współpracujących ze sobą firm lub oddziałów.

Przeskoczyć gigabajty

Jednak nawet doskonałe planowanie nie pozwoliło, jak dotąd, przezwyciężyć podstawowego problemu studentów SGH. Zainteresowani ludzie już są, ale brak serwera, na którym można by uruchomić system. Specjaliści SAP szacują, że dla potrzeb SGH wystarczy sprzęt, bazujący na pojedynczym procesorze intelowskim, wyposażony w ponad 250 MB RAM i dyski o pojemności co najmniej 12 GB. Koszt takiego serwera wynosi od 50 do 80 tys. zł. Studenci nie ukrywają, że liczą na pomoc jednej z firm produkujących serwery, na których można uruchomić R/3. Fakt ten bowiem dla ambitnego zespołu projektowego w SGH stanowi barierę nie do pokonania.


TOP 200