Symulatory i emulatory sieci

Jednym z podstawowych zastosowań emulatorów jest testowanie aplikacji poprzez WAN przed podjęciem migracji aplikacji do zdalnego centrum danych. Każdy z poważnych problemów, jaki może wystąpić przy tego typu migracji, może zostać wykryty z wykorzystaniem emulatora sieci. Emulator sieci pozwoli znaleźć błąd znacznie szybciej, niż wskażą go klienci. W takich testach sprawdzane jest zachowanie aplikacji w przypadku różnego rodzaju opóźnień, problemów z przepustowością, strat pakietów czy zmienności opóźnień. Warto także sprawdzić, co się stanie, gdy nastąpi całkowita utrata łączności oraz jej powrót.

Innym, często spotykanym testem z wykorzystaniem emulatora jest test sieci lokalnej pracującej z różnymi aplikacjami, pod kątem różnych anomalii występujących w sieci. LAN przeważnie jest dość szybki i odporny na potencjalne zakłócenia, więc trudno zlokalizować problemy przy normalnej pracy sieci. Jeżeli wprowadzimy jednak do LAN duży stopień obciążenia ruchem, opóźnienia, duplikaty czy uszkodzone pakiety, może to stanowić dobre pole eksperymentu z siecią. Ten sposób pozwala także stworzyć realistyczny ruch dla testowania nowych zestawów funkcjonalności.

Symulatory i emulatory sieci

OMNet++ – symulacja sieci p2p

Dobrym zastosowaniem emulatora jest weryfikacja poprawności działania usług replikacji danych na okoliczność problemów z siecią. Istnieje także możliwość weryfikacji pracy akceleratorów WAN oraz innych narzędzi kompresji danych. Emulator może ograniczać przepustowość, dodawać opóźnienia, także wielokrotne.

Obecnie często pojawiają się pytania, jak będzie wyglądała praca aplikacji przy przenosinach z sieci LAN do zdalnej chmury. Zespół migrujący do określonego rozwiązania nie może po prostu przenieść wszystkiego w weekend i mieć nadzieję, że w poniedziałek wszystko będzie w porządku. Każda z organizacji charakteryzuje się różną realizacją procesu migracji, co ma odwzorowanie w cenie, umowie SLA, wsparciu, sposobie wirtualizacji. Najprostszym sposobem sprawdzenia, jak zachowa się sieć w przypadku migracji jest zdegradowanie wydajności obecnej sieci, właśnie z wykorzystaniem emulatora.

Mała zmiana w sieci może mieć znaczące odzwierciedlenie w pracy aplikacji. Wydajność aplikacji nie zmienia się proporcjonalnie do rozwoju sieci. Narzędzia do emulacji WAN są niezwykle przydatne, gdy musimy określić wpływ wydajności WAN na rozwijane aplikacje.

Symulatory sieci – jak korzystać, do czego służą?

Symulatory pozwalają sprawdzić koncepcję danej sieci bez wykorzystania sprzętu fizycznego. Symulacja realizowana jest zazwyczaj z użyciem oprogramowania. W większości przypadków symulator stanowi niezależne i wyodrębnione środowisko sieciowe, ale istnieją narzędzia umożliwiające przyłączenie tak zrealizowanej struktury do rzeczywistej sieci. Symulatory przeważnie tworzone są na zasadzie inżynierii odwrotnej, co powoduje, że nie wszystkie opcje znane z rzeczywistego sprzętu będą dostępne w symulacji. Obecnie stosowane symulatory są jednak bardzo szczegółowe i często wykorzystują system operacyjny symulowanego sprzętu.

Koncepcja symulacji sieci pojawiła się w momencie, gdy powstawały pierwsze dużej skali sieci komputerowe. W takich przypadkach trudno było przewidzieć, jak zachowa się rozległy system transmisji danych w momencie różnych nieprzewidywalnych zjawisk sieciowych. Symulatory pozwoliły stworzyć środowisko sieciowe, dobrać odpowiednie parametry, a w wyniku przeprowadzonych symulacji, dopasować odpowiedni sprzęt i konfigurację. Dodatkowo symulatory realizują wsparcie na potrzeby rozwiązywania problemów, zarówno tych, powstałych w wyniku wdrożenia, jak i eksploatacji sieci. To wszystko oznacza znaczną redukcję kosztów. Symulatory mogą stanowić także doskonały element edukacyjny. Bez konieczności posiadania sprzętu możliwa jest nauka technologii, ale także sposobów konfiguracji sprzętu sieciowego różnych producentów.


TOP 200