Symulacje badania serca
-
- 22.10.2018, godz. 16:59
Echokardiograficzne badanie przezprzełykowe wymaga dużych umiejętności od lekarza i wiąże się dla pacjenta z dużym dyskomfortem. Naukę można przeprowadzić przy pomocy symulatora zbudowanego przez innowacyjną firmę z Krakowa.

Firma medyczna Medical Simulation Technologies Sp. z o.o. z Krakowa, działająca w branży zaawansowanych technologii medycznych wprowadziła na rynek nowatorski symulator medyczny MrTEEmothy przeznaczony do echokardiografii przezprzełykowej (ang. transesophageal echocardiography, „TEE”) oraz mikroinwazyjnych zabiegów serca.
Firma ta powstała w 2016 roku, ale
prace nad stworzeniem kompleksowego systemu symulacyjnego rozpoczęły się kilka lat wcześniej. Autorami pomysłu stworzenia tego urządzenia są informatyk – programista i lekarz kardiolog, którzy wcześniej pracowali nad oprogramowaniem do tworzenia elektronicznych obrazów serca przy pomocy zdjęć z tomografii komputerowej, do których dołączył specjalista ds. komercjalizacji oraz zespół inżynierów odpowiedzialnych za hardware.
Echokardiograficzne badanie przezprzełykowe jest badaniem umożliwiającym dokładne zobrazowanie serca. Metoda ta jest stosowana w diagnostyce zmian niewykrywalnych w echokardiografii przezklatkowej. Jest to jednak badanie trudne i inwazyjne, ponieważ wymaga wprowadzenia sondy ultrasonograficznej do przełyku pacjenta, co wiąże się dla niego z dużym dyskomfortem. Trudnym zadaniem jest również przeprowadzenie interpretacji dwuwymiarowych obrazów w celu zbadania trójwymiarowej struktury serca. Dlatego personel wykonujący takie badania winien posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności praktyczne w tym zakresie.
Zobacz również:
MrTEEmothy pozwala doskonalić nieinwazyjnie umiejętności diagnostyczne personelu medycznego i uzyskać wystandaryzowane w pełni diagnostyczne obrazy i udokumentować je w pętli wideo. Szczegółowe obrazy wyświetlane na ekranie laptopa są oparte na rzeczywistych danych pozyskiwanych z tomografii komputerowej czy USG 3D.

Kamil Kipiel, CEO, Medical Simulation Technologies
- mówi Kamil Kipiel, project manager i CEO Medical Simulation Technologies Sp. z o.o."Nasza działalność wpisuje się w światowe tendencje zmierzające do szerszego wykorzystania zaawansowanej technologii symulacji medycznej dla podniesienia jakości procesu edukacji i ciągłego podnoszenia kwalifikacji lekarzy specjalistów, przede wszystkim kardiologów i kardiochirurgów. Naszą przewagę konkurencyjną buduje także połączenie lekkiego i mobilnego hardware’u z wysokospecjalistyczną bazą danych licznych patologii możliwych do wystąpienia w obszarze serca, która jest i będzie stale rozwijana dzięki współpracy z najlepszymi ośrodkami medycznymi na całym świecie. Dzięki wykorzystaniu zdjęć z tomografii komputerowej tworzymy bardzo realistyczne środowisko do treningu obejmujące nie tylko prawidłową anatomię serca ale także przykłady patologiczne. W 2015 r. uzyskaliśmy patent europejski na sposób konwersji zdjęć z tomografii komputerowej na nasz system symulacyjny"
Klientami spółki są globalne korporacje technologiczne jako Abbott, czy Edwards Lifesciences, jak również wiodące firmy farmaceutyczne operujące na polskim rynku (m.in. Biofarm, Teva, Adamed, Polpharma, Boehringer-Ingelheim, Sandoz), a także producenci oraz dystrybutorzy sprzętu medycznego jak Boston Scientific, czy ProfiMedical.
W 2017 roku firma MST skupiła się na realizacji dedykowanych symulatorów w zakresie mikroinwazyjnych zabiegów serca (plastyka zastawki mitralnej) współdziałając w tym zakresie z Harpoon Medical z Baltimore. Nawiązano też współpracę z Columbia University w Nowym Jorku, gdzie symulator TEE jest używany w College of Physicians and Surgeons.
Medical Simulation Technologies jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. pierwszego miejsca w EIT Health GoEurope Contest, drugiego miejsca w Digital Healthcare Contest w ramach konkursu EIT Health Catapult w Brukseli i trzeciego miejsca podczas The Digital Healthcare Hackaton w Gdańsku. Firma MST była także półfinalistą w ramach konkursu na najlepsze podmioty Europy w dziedzinie Digital Healthcare podczas EIT Health Catapult w Brukseli, finalistą programu MIT Enterprise Forum Poland a także otrzymała nagrodę specjalną oraz wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i drugie miejsce w konkursie Top Trends.