Symulacje badania serca

Echokardiograficzne badanie przezprzełykowe wymaga dużych umiejętności od lekarza i wiąże się dla pacjenta z dużym dyskomfortem. Naukę można przeprowadzić przy pomocy symulatora zbudowanego przez innowacyjną firmę z Krakowa.

Firma medyczna Medical Simulation Technologies Sp. z o.o. z Krakowa, działająca w branży zaawansowanych technologii medycznych wprowadziła na rynek nowatorski symulator medyczny MrTEEmothy przeznaczony do echokardiografii przezprzełykowej (ang. transesophageal echocardiography, „TEE”) oraz mikroinwazyjnych zabiegów serca.

Firma ta powstała w 2016 roku, ale

prace nad stworzeniem kompleksowego systemu symulacyjnego rozpoczęły się kilka lat wcześniej. Autorami pomysłu stworzenia tego urządzenia są informatyk – programista i lekarz kardiolog, którzy wcześniej pracowali nad oprogramowaniem do tworzenia elektronicznych obrazów serca przy pomocy zdjęć z tomografii komputerowej, do których dołączył specjalista ds. komercjalizacji oraz zespół inżynierów odpowiedzialnych za hardware.

Echokardiograficzne badanie przezprzełykowe jest badaniem umożliwiającym dokładne zobrazowanie serca. Metoda ta jest stosowana w diagnostyce zmian niewykrywalnych w echokardiografii przezklatkowej. Jest to jednak badanie trudne i inwazyjne, ponieważ wymaga wprowadzenia sondy ultrasonograficznej do przełyku pacjenta, co wiąże się dla niego z dużym dyskomfortem. Trudnym zadaniem jest również przeprowadzenie interpretacji dwuwymiarowych obrazów w celu zbadania trójwymiarowej struktury serca. Dlatego personel wykonujący takie badania winien posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności praktyczne w tym zakresie.

Zobacz również:

  • Twitter będzie miał nowego CEO
  • Testy penetracyjne systemów IT - czy warto w nie zainwestować?

MrTEEmothy pozwala doskonalić nieinwazyjnie umiejętności diagnostyczne personelu medycznego i uzyskać wystandaryzowane w pełni diagnostyczne obrazy i udokumentować je w pętli wideo. Szczegółowe obrazy wyświetlane na ekranie laptopa są oparte na rzeczywistych danych pozyskiwanych z tomografii komputerowej czy USG 3D.

Symulacje badania serca

Kamil Kipiel, CEO, Medical Simulation Technologies

"Nasza działalność wpisuje się w światowe tendencje zmierzające do szerszego wykorzystania zaawansowanej technologii symulacji medycznej dla podniesienia jakości procesu edukacji i ciągłego podnoszenia kwalifikacji lekarzy specjalistów, przede wszystkim kardiologów i kardiochirurgów. Naszą przewagę konkurencyjną buduje także połączenie lekkiego i mobilnego hardware’u z wysokospecjalistyczną bazą danych licznych patologii możliwych do wystąpienia w obszarze serca, która jest i będzie stale rozwijana dzięki współpracy z najlepszymi ośrodkami medycznymi na całym świecie. Dzięki wykorzystaniu zdjęć z tomografii komputerowej tworzymy bardzo realistyczne środowisko do treningu obejmujące nie tylko prawidłową anatomię serca ale także przykłady patologiczne. W 2015 r. uzyskaliśmy patent europejski na sposób konwersji zdjęć z tomografii komputerowej na nasz system symulacyjny"

- mówi Kamil Kipiel, project manager i CEO Medical Simulation Technologies Sp. z o.o.

Klientami spółki są globalne korporacje technologiczne jako Abbott, czy Edwards Lifesciences, jak również wiodące firmy farmaceutyczne operujące na polskim rynku (m.in. Biofarm, Teva, Adamed, Polpharma, Boehringer-Ingelheim, Sandoz), a także producenci oraz dystrybutorzy sprzętu medycznego jak Boston Scientific, czy ProfiMedical.

W 2017 roku firma MST skupiła się na realizacji dedykowanych symulatorów w zakresie mikroinwazyjnych zabiegów serca (plastyka zastawki mitralnej) współdziałając w tym zakresie z Harpoon Medical z Baltimore. Nawiązano też współpracę z Columbia University w Nowym Jorku, gdzie symulator TEE jest używany w College of Physicians and Surgeons.

Medical Simulation Technologies jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. pierwszego miejsca w EIT Health GoEurope Contest, drugiego miejsca w Digital Healthcare Contest w ramach konkursu EIT Health Catapult w Brukseli i trzeciego miejsca podczas The Digital Healthcare Hackaton w Gdańsku. Firma MST była także półfinalistą w ramach konkursu na najlepsze podmioty Europy w dziedzinie Digital Healthcare podczas EIT Health Catapult w Brukseli, finalistą programu MIT Enterprise Forum Poland a także otrzymała nagrodę specjalną oraz wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i drugie miejsce w konkursie Top Trends.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200