Symbian wkrótce na licencji open source

W 10. rocznicę powstania firmy Symbian, Nokia ogłosiła zamiar wykupienia wszystkich akcji firmy. Jeśli operacja się uda, już za rok fiński gigant może udostępnić nowy system operacyjny dla telefonów komórkowych na licencji open source. Do Nokii należy dziś 48% akcji Symbiana. Pozostałe 52% mają firmy Sony Ericsson, Telefonaktiebolaget, Panasonic, Siemens i Samsung. Wszystkie – prócz Samsunga – zadeklarowały, że sprzedadzą Nokii swe pakiety za łączną kwotę 264 mln euro.

W 10. rocznicę powstania firmy Symbian, Nokia ogłosiła zamiar wykupienia wszystkich akcji firmy. Jeśli operacja się uda, już za rok fiński gigant może udostępnić nowy system operacyjny dla telefonów komórkowych na licencji open source. Do Nokii należy dziś 48% akcji Symbiana. Pozostałe 52% mają firmy Sony Ericsson, Telefonaktiebolaget, Panasonic, Siemens i Samsung. Wszystkie – prócz Samsunga - zadeklarowały, że sprzedadzą Nokii swe pakiety za łączną kwotę 264 mln euro.

Po przejęciu Symbiana, Nokia – wraz z Sony Ericssonem, Motorolą i NTT DoCoMo – planuje utworzyć Fundację Symbiana, która zajmie się połączeniem Symbian OS, S60, UIQ i MOAP (S) w celu stworzenia jednolitego systemu operacyjnego do urządzeń przenośnych. Będzie on udostępniony na licencji open source, prawdopodobnie już w 2009 r.

W Internecie pojawiły się opinie, że Fundacja ma stanowić przeciwwagę dla Androida rozwijanego przez Google. Trudno jednak zgodzić się z tą tezą – udział Androida w rynku jest zerowy, z punktu widzenia zwykłego użytkownika oprogramowanie Google nie istnieje. Nie zanosi się też na to, że potentat rynku wyszukiwarek zacznie rozdawać telefony z Androidem za darmo, aby podbić serca użytkowników. Obecnie dużo większe zagrożenie dla Symbiana stanowi (bazujące na platformie Windows CE).


TOP 200