Symbian przejdzie pod kontrolę Nokii?

W mediach pojawiły się spekulacje na temat możliwego zakupu firmy Psion przez fiński koncern. Transakcja pozwoliłaby Nokii przejąć kontrolę nad spółką Symbian - dostawcą oprogramowania dla telefonów komórkowych. Zarząd Nokii jak na razie nie skomentował tych doniesień.

Symbian przejdzie pod kontrolę Nokii?
Symbian jako spółka działa na rynku od 1998 r. Jest głównym graczem na rynku systemów operacyjnych do urządzeń klasy smart-phone, konkurujących z platformami Windows i Linux. Obecnie struktura udziałów w spółce Symbian wygląda następująco: Nokia ma 32,2%., Psion 31,1%, Ericsson – 17,5%, Matsushita – 7,9%, Siemens – 4,8%, Samsung – 5%, Sony Ericsson – 1,5%. Do niedawna 19% udziałów w spółce miała Motorola, zdecydował się jednak sprzedać je Nokii i Psionowi. Amerykański producent w swoich nowych telefonach będzie wykorzystywał konkurencyjne oprogramowanie – WindowsMobile, a także Linux.

„Taka transakcja dla nikogo nie byłaby zaskoczeniem. Dzięki zakupowi Psiona, Nokia uzyskałaby większy wpływ na kształtowanie strategii Symbiana i przyszłość systemu Symbian OS.” – komentuje sprawę analityk z brytyjskiego oddziału IDC.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat

Symbian wywodzi się z platformy EPOC stworzonej przez firmę Psion. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 10 aparatów wykorzystujących ten system operacyjny. (m.in. popularna Nokia Communicator, modele 6600, 7650 czy Sony Ericsson P800). Na premierę czeka wiele nowych telefonów Nokii, Samsunga czy Siemensa, wyposażonych w Symbian OS. W ubiegłym roku na rynek wprowadzono ok. 2 mln urządzeń smartphone z tym systemem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200