Sygnity zwiększa kapitał i sprzedaje aktywa

Piotr Kardach, prezes zarządu Sygnity zapowiedział, że firma chce zwiększyć kapitał spółki o ok. 10%, choć prosi o zgodę na więcej (do 20%).

Piotr Kardach, prezes zarządu Sygnity zapowiedział, że firma chce zwiększyć kapitał spółki o ok. 10%, choć prosi o zgodę na więcej (do 20%).

70 mln zł

Sygnity może pozyskać z giełdy na restrukturyzację w ramach zwiększenia kapitału.

Nowa emisja, zaakceptowana przez akcjonariuszy, będzie kierowana do inwestorów kwalifikowanych. "Celem emisji jest optymalizacja struktury kapitałowej Sygnity pod kątem wsparcia prowadzonego procesu restrukturyzacji przy jednoczesnym zapewnieniu kontynuacji procesów inwestycyjnych" - wyjaśnia Piotr Kardach. Zarząd jest upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę nie większą niż 2,162 mln zł, co przekłada się na tę samą liczbę akcji. Przy obecnym kursie akcji spółka chce pozyskać od inwestorów 30-40 mln zł. Tymczasem łączne zobowiązania Sygnity z tytułu papierów dłużnych i kredytów na koniec III kwartału wynosiły prawie 500 mln zł.

Sygnity zwiększa kapitał i sprzedaje aktywa

Zarząd Sygnity stwierdza, że nie ma przesłanek do spekulacji na temat potencjalnego bankructwa spółki - mówi Piotr Kardach.

Grupa Sygnity miała w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 r. prawie 108 mln zł straty wobec ok. 12 mln zł straty rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 877 mln zł i 507 mln zł. Zarząd prognozuje jednak, że w IV kw. spółka zanotuje zysk na poziomie operacyjnym. Akcjonariusze Sygnity przegłosowali uchwały, które mają przynieść spółce potrzebną gotówkę. Wśród nich jest decyzja o sprzedaży części spółki zajmującej się rozwiązaniami dla opieki zdrowotnej. Przejmie ją ABG SPIN za 28 mln zł. Przeniesienie na ABG SPIN zorganizowanej części Sygnity nastąpi do 11 grudnia br. W 2006 r. przychody Sygnity ze sprzedaży rozwiązań Infomedica i M-Medica, a także związanych z tą działalnością sprzętu i usług, wyniosły 15 mln zł. Prognozy na ten rok mówią o 18 mln zł.

"W ramach transakcji ABG SPIN przejmie produkowane i obsługiwane przez Sygnity systemy obsługi szpitali, przychodni i innych jednostek opieki zdrowotnej oraz systemy umożliwiające rozliczenia z NFZ. W wyniku tej operacji około 500 szpitali w Polsce korzystać będzie z rozwiązań połączonych zespołów ABG SPIN, Sygnity i RADCOMP, którego inkorporacja w ramy ABG SPIN planowana jest na początek 2008 r." - podaje spółka w komunikacie. Jeśli transakcja z ABG Spin zakończy się szybko, 28 mln zł poprawi wynik Sygnity jeszcze w IV kwartale br. Jeśli nie, będzie miała wpływ na I kwartał 2008 r. W tym okresie planowana jest także sprzedaż części działalności związanej z systemem PetroStation.CL. Dodatkowo Sygnity ma szansę na uzyskanie funduszy ze sprzedaży części lub całości posiadanych ok. 1,34 mln akcji Europejskiego Funduszu Hipotecznego (EFH). Zamierza on zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych jeszcze w grudniu br. Cenę emisyjną ustalono w przedziale 10-11 zł. Sygnity może więc z tego tytułu, choć zapewne nie od razu po debiucie, uzyskać dodatkowe 13-15 mln zł.

Pod koniec listopada br. Sygnity została zaatakowana ze strony dotychczasowego partnera - firmy . W rozmowie z Parkietem na temat przełożenia planowanego debiutu giełdowego Anna Kochańska-Bernat, wiceprezes Lumeny stwierdziła: "Nasza firma zmieniła harmonogram publicznej emisji akcji. Na rynku głośno mówi się o tym, że Sygnity może upaść na początku 2008 r. Plasowanie akcji w takim momencie byłoby bardzo trudne. Nie ukrywamy zresztą, że bankructwo Sygnity to dla nas duża szansa na przejęcie pracowników oraz kontraktów i klientów".

Zarząd Sygnity natychmiast podjął decyzję o wystąpieniu na drogę prawną przeciwko spółce Lumena.


TOP 200