Sygnity i Asseco w sektorze publicznym

Podobno jednym z powodów ogłoszenia przez Asseco wezwania na akcje Sygnity była pozycja drugiej firmy w administracji publicznej. Oto porównanie ich kontraktów za rok 2011.

Ciekawe komentarze pojawiły się pod wpisem o powodach przejęcia Sygnity przez Asseco Poland na naszym blogu bywalec.computerworld.pl. Jedna z osób stwierdziła, że "perełką" w sektorze publicznym jest należący do Sygnity kontrakt na rozwój systemu w MPiPS. Co dwa lata ma on dawać w usługach ok. 60 mln zł.

W przypadku Asseco "perłą w koronie" był do niedawna kontrakt w ZUS. Przedstawiciele ZUS zapowiedzieli już w 2010 r., że chcą urynkowienia i uniezależnienia własnego środowiska IT od konkretnych dostawców (czytaj: , spadkobiercy kontraktu Prokom Software na budowę Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS). Uniezależnić chce się ARiMR w zakresie rozwoju systemu IACS. To spadek po dawnym ABG, wchłoniętym z początkiem 2010 przez Asseco Poland.

Podział publicznych kontraktów

Sprawdźmy, jak mocne są Sygnity i Asseco Poland w sektorze publicznym. Przeszukaliśmy bazę TED (Tenders Electronic Daily), która odnotowuje unijne postępowania o zamówienia publiczne powyżej kwoty 125 tys. euro.

Sygnity jako zwycięzca przetargów w roku 2011 pojawia się w bazie TED ok. 50 razy. Firma pozyskała kontrakty w administracji rządowej, samorządowej i instytucjach państwowych. Miała zamówienia sektorowe w energetyce i wodociągach. Łączna wartość kontraktów to prawie 445 mln zł. Dwukrotnie więcej zleceń w sektorze publicznym i sektorze utilities zdobyło Asseco Poland. Dominują szpitale, oddziały NFZ, zamówienia sektorowe. Łączna wartość zamówień wyniosła ok. 471 mln zł.

Zleceniodawcy ujawnili w bazie TED zamówienia dla obu firm na łączną kwotę ponad 900 mln zł. Wbrew pozorom, sektor publiczny nie stał więc w roku 2011 w miejscu, chociaż naprawdę ciekawe zamówienia w obu firmach można policzyć na palcach jednej ręki. Oto nasze podsumowanie...


TOP 200