Swobodna podróż po Europie

Polska droga do Schengen

Jeszcze dwa lata temu przygotowania Polski do pełnego uczestnictwa w Strefie Schengen były ledwo co zapoczątkowane. . Ówczesne kierownictwo MSWiA traktowało ten projekt jak dopust boży i nie potrafiło nad nim zapanować. Sytuacja się zmieniła, kiedy szefem MSWiA został wicepremier Ludwik Dorn, który potraktował wejście Polski do strefy Schengen jako główny priorytet. Wówczas powołano wiceministra spraw wewnętrznych i administracji dr. Grzegorza Bliźniuka na Pełnomocnika Rządu ds. SIS i VIS. Dzięki niemu i jego współpracownikom opanowano na tyle sytuację, że poszczególne służby (policja, Straż Granicza, ABW, etc. etc.) zaczęły wreszcie z sobą skutecznie współdziałać.

Udało się m.in. przygotować projekt Ustawy o udziale Rzeczpospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen i Systemie Informacji Wizowej, uchwalony przez Sejm 24 sierpnia 2007 r. Umożliwia ona dostęp do zasobów informacyjnych systemów SIS i VIS za pośrednictwem Centralnego Węzła Polskiego Komponentu SIS II i VIS użytkownikom instytucjonalnym od ABW poprzez Ministerstwo Sprawiedliwości aż do Żandarmerii Wojskowej. Następca Grzegorza Bliźniuka - wiceminister Witold Drożdż - ma natomiast za zadanie nadzorować proces wdrożenia systemu SIS II i VIS (zakończenie prac nad VIS planowane jest w maju 2009 r.)

SISone4ALL

Pierwotnie w strefie Schengen mieliśmy się znaleźć w październiku 2007 r., ale uniemożliwiały to opóźnienia w realizacji przez Komisję Europejską projektu budowy systemu Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji - SIS II. Żeby uratować UE przed kompromitacją, w grudniu 2006 r. ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE ustalili, że do czasu pełnego uruchomienia SIS II, nowe państwa członkowskie uzyskają dostęp do dotychczasowego systemu SIS 1+ za pośrednictwem oprogramowania opracowanego specjalnie w tym celu przez Portugalię - nazwanego SISone4ALL.Wdrożenie rozwiązania SISone4ALL w Polsce przebiegało równolegle do prac nad budową polskiego komponentu SIS II.

Pakiet SISone4ALL został przekazany Polsce w marcu 2007 r. na podstawie porozumienia międzyrządowego zawartego z Portugalią, w ramach którego polska administracja rządowa uzyskała prawo do nieodpłatnego wykorzystania oprogramowania w celu spełnienia wymagań stawianych stronom Konwencji Wykonawczej Schengen. W ramach prac prowadzonych przez Komendę Główną Policji opracowano adapter, którego koncepcja została zaproponowana przez ministra Grzegorza Bliźniuka po spotkaniu ministrów spraw wewnętrzych w Brdo na Słowenii, jesienią 2006 r. Adapter ten umożliwia konwersję komunikatów i zapytań w formacie SIS II wysyłanych przez użytkowników instytucjonalnych na format akceptowalny przez system bazodanowy SIS1+, co wyraźnie wyeliminowało potrzebę przystosowania zintegrowanych aplikacji wykorzystywanych dotychczas przez Komendę Główną Straży Granicznej i MSZ do współpracy zarówno z systemem SIS1+, jak i docelowym systemem SIS II.

Pomyślny przebieg wdrożenia docenili unijni wizytatorzy. Uznali, że zastosowane technologie teleinformatyczne należą do najnowocześniejszych, zaś integracja systemów krajowych z Systemem Informacyjnym Schengen umożliwia dostęp do danych w systemie SIS i systemach krajowych. wprowadzanie wpisów będzie odbywało się poprzez hurtownię danych - zauważalny jest znaczny wzrost liczby wpisów wprowadzanych codziennie przez Polskę.

Kto należy do strefy Schengen?

To obecnie 24 państwa: w tym państwa członkowskie UE - Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz państwa niebędące członkami UE: Islandia i Norwegia.

Państwa strefy Schengen po rozszerzeniu w 2007 r. mają ok. 406 mln obywateli. W kolejce czekają: Szwajcaria (rok 2008- ok.7.5 mln), Bułgaria (rok 2011-ok 7.3 mln), Cypr (rok 2009-ok.780 tys.), Rumunia (rok 2011-ok.22 mln).

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. SIS i VIS - Władza Wdrażająca Programy Europejskie (MSWiA)


TOP 200