SwitchMetric, czyli wyścigi przełączników

Przełączniki gigabitowe

SwitchMetric, czyli wyścigi przełączników
Każdemu producentowi dano do wyboru trzy możliwości: dostarczony sprzęt może wziąć udział w testach dla przełącznika operującego:

  • w warstwie 2 modelu OSI (protokół IP)
  • w warstwie 3 (protokół IP)
  • ####

  • w warstwie 3, (protokół IPX)

W odniesieniu do każdego z protokołów stosuje się oddzielne testy, używając ramek o długości 64, 512 i 1518 bajtów. Wydajność przełącznika (Gb/s) obliczano po uruchomieniu testu generującego ramki o długości 1518 bajtów.

Właśnie przy takiej długości ramek przełączniki oferują największe przepustowości, uzyskując tym samym najlepsze wyniki przy wyliczeniu parametru cena/wydajność.

SwitchMetric, czyli wyścigi przełączników
Testowane przełączniki Gigabit Ethernet były wyposażone w 12-64 portów i konfigurowano je w taki sposób, aby sieć miała topologię kraty.

Prawie wszystkie przełączniki oferowały bardzo duże przepustowości, i to niezależnie od tego, jaką długość miały obsługiwane ramki, chociaż zdarzały się i wyjątki.

Jeśli chodzi o sprzęt klasy Gigabit Ethernet operujący w warstwie 2, to przełączniki SuperStack II Switch 9300 i CoreBuilder 9400 (3Com) okazały się najlepsze. Uzyskane przez te przełączniki wyniki to odpowiednio 1325 i 1764 USD (koszt przełączania 1 Gb pakietów o długości 1518 bajtów).

SwitchMetric, czyli wyścigi przełączników
Jest to ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przełączniki firmy 3Com były jedynymi produktami Gigabit Ethernet, które nie mogły się pochwalić pełną wydajnością przy przełączaniu ramek o długości 1518 bajtów (model 9300 - 94 proc. maks. przepustowości; model 9400 - 85 proc.). Z drugiej jednak strony oba urządzenia uzyskały bardzo dobre wyniki przy przełączaniu ramek o długości 64 i 512 bajtów.

Mamy już pierwsze wyniki obliczone przy użyciu testu SwitchMetric, które można traktować jako punkt odniesienia kolejnych testów. W ten sposób powstanie z czasem obszerna baza danych, która będzie dostępna w witrynie switchcentral.tolly.com (budowanej przez Tolly Group). W przeprowadzonym niedawno pierwszym tego rodzaju teście udział wzięło 15 produktów – siedem przełączników Gigabit Ethernet, sześć przełączników Fast Ethernet i dwa przełączniki Token Ring – dostarczonych przez dziewięciu producentów. Stanowisko testowania, w skład którego wchodzi m.in. analizator/symulator SmartBits Advanced Multiport Performance (Netcom Systems), jest warte 1,35 mln USD! Test bardzo dokładnie mierzy wydajności każdego przełącznika.

Po podzieleniu ceny detalicznej urządzenia (podanej przez producenta lub odczytanej ze strony webowej) przez przepustowość danego węzła sieci (podawaną w Gb/s) otrzymujemy parametr cena/wydajność, mówiący o tym, ile będzie nas kosztować przełączanie 1 Gb danych w ciągu jednej sekundy.

Przedstawiciele firmy 3Com podejrzewają, że za słabsze wyniki uzyskane przy przełączaniu ramek o długości 1518 bajtów odpowiada nie najlepsza praca zegara taktującego układy obsługujące sieć Ethernet. Mówiąc w skrócie, chodzi tu o to, że zegary taktujące przełącznik i narzędzie generujące ruch pakietów w sieci (tester SmartBits) pracują niezależnie od siebie; jeśli zegar przełącznika nie nadąża za zegarem generatora (spóźnia się), test zaczyna transmitować tak dużo danych, że bufory przełącznika ulegają przepełnieniu i pakiety zaczynają być gubione.

Przełącznik BigIron 4000 (Foundry Networks; 32 porty Gigabit Ethernet) zajął w rankingu Layer 2 kolejne miejsce (koszt przełączania 1 Gb danych przy przesyłaniu ramek o długości 1518 bajtów - 2280 USD). Firma Foundry może się pochwalić jeszcze jednym osiągnięciem - jej inny produkt zajął pierwsze miejsce w kategorii oceny uwzględniającej 64-por-towe przełączniki Gigabit Ethernet - chodzi tu o wynik 2413 USD uzyskany przez przełącznik BigIron 8000.

W przypadku testów Layer 3 produkty firmy Foundry okazały się bezkonkurencyjne, uzyskując wyniki lepsze o ok. 1000 USD (przy przełączaniu zarówno pakietów IP, jak i IPX). I tak przełączniki BigIron 4000 i BigIron 8000 mogą się pochwalić wynikiem 2500 USD (uzyskanym po uruchomieniu obu testów - IP i IPX), podczas gdy przełącznik ProCurve Routing Switch 9308M (Hewlett-Packard) uzyskał 3500 USD (IP i IPX).


TOP 200