SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Wniosek, jaki można wyciągnąć z trzeciej rundy testu SwitchMetric (wspólne przedsięwzięcie IDG i Tolly Group), jest oczywisty – nowe przełączniki wyposażone w interfejsy obsługujące sieci oparte na miedzi i ostra rywalizacja spowodowały, że cena, którą klientowi przychodzi zapłacić za przełączenie jednego gigabitu danych (w ciągu jednej sekundy), ciągle spada.

Wniosek, jaki można wyciągnąć z trzeciej rundy testu SwitchMetric (wspólne przedsięwzięcie IDG i Tolly Group), jest oczywisty – nowe przełączniki wyposażone w interfejsy obsługujące sieci oparte na miedzi i ostra rywalizacja spowodowały, że cena, którą klientowi przychodzi zapłacić za przełączenie jednego gigabitu danych (w ciągu jednej sekundy), ciągle spada.

Foundry Networks i Intel są pierwszymi firmami biorącymi udział w teście SwitchMetric, których przełączniki obsługują sieci oparte na miedzi. Co ważne, produkty tych firm uzyskały bardzo dobre wyniki. Przełącznik FastIron II Plus GC (Foundry) zajął pierwsze miejsce w trzech grupach produktów: przełączniki Layer 2 o konstrukcji modułowej, przełączniki Layer 3/IP i przełączniki Layer 3/IPX. Firma Intel (która nie brała udziału w dwóch poprzednich turach testu SwitchMetric) też może się pochwalić doskonałymi wynikami. Produkty tej firmy zajęły dwa pierwsze miejsca w grupie przełączniki Gigabit Ethernet (NetStructure 470T i NetStructure 480T). Są to przełączniki obsługujące sieci oparte na miedzi, które wyprzedziły konkurujące z nimi produkty, wyposażone w interfejsy obsługujące światłowodowy.

Przełączniki obsługujące sieci oparte na miedzi uzyskują lepsze współczynniki cena/wydajność, ponieważ elementy elektroniczne wchodzące w skład interfejsu współpracującego z kablem miedzianym są tańsze niż podobnego rodzaju elementy instalowane w interfejsach współpracujących ze światłowodem. Interfejsy Gigabit Ethernet obsługujące kabel miedziany wyraźnie poprawiły współczynnik cena/wydajność, ale ich podaż nie jest jeszcze zbyt duża. Obecnie są one techniczną nowinką.

W grupie przełączników Layer 2/budowa modułowa, które obsługują światłowody, przełączniki innej firmy debiutującej w teście SwitchMetric pobiły poprzedniego lidera, przełącznik BigIron 4000 (Foundry). Chodzi o firmę NBase-Xyplex i przełącznik OptiSwitch 800F. Koszt przełączenia 1 gigabita danych (w ciągu jednej sekundy) jest w przypadku przełącznika OptiSwitch 800F dwa razy mniejszy niż w przypadku BigIron 4000.

Przełącznik BigIron 4000 ustąpił też pola przełącznikom produkowanym przez dwie inne firmy: Network Peripherals i Extreme Networks.

Jeśli chodzi o sieci Fast Ethernet, poprzedni zwycięzca (przełącznik firmy HP) musiał uznać wyższość produktów oferowanych przez firmę Nortel Networks.

Co to wszystko znaczy dla klientów? Pomimo tego, że firmy 3Com i Lucent oddają firmie Cisco rynek wydajnych przełączników obsługujących sieci kampusowe, to wyniki testu SwitchMetric pokazują, że inni producenci nie poddają się, prowadząc cały czas bardzo agresywną polityka cenową i wprowadzając do przełączników Giga i Fast Ethernet coraz nowsze rozwiązania.

Istnieje powszechne przekonanie, że Cisco ma lepsze produkty, o atrakcyjniejszych współczynnikach cena/wydajność. Czy to prawda? Cisco stale odmawia udziału w testach SwitchMetric, a mamy już trzecią rundę tego serialu.

Każdemu producentowi przełączników proponowano udział w jednym z trzech podstawowych rankingów: przełączniki Layer 2, przełączniki Layer 3/IP i przełączniki Layer 3/IPX. Producenci decydowali sami, kalkulując, w której z tych trzech kategorii ich produkty mają największe szanse. I tak na przykład Foundry była jedyną firmą, która zgłosiła swój udział we wszystkich trzech rankingach. Testy prowadzono przy użyciu testerów, symulatorów i analizatorów SmartBits Advanced Multiport Performance, produkowanych przez firmę Netcom Systems.

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

FastIron II Plus GC (Foundry)

Podczas trzeciej rundy testu SwitchMetric badaniu poddano 12 przełączników produkowanych przez 10 firm. Większość tych firm zgłosiła swój udział w teście SwitchMetric pierwszy raz. Oprócz nowych przełączników produkowanych przez firmy Foundry, Intel i NBase-Xyplex inne testowane w tej rundzie przełączniki to: IntraCore 8000 (Asante Technologies); SmartStack ELS100-S24TX (Enterasys); Alpine 3808 (Extreme Networks); CornerStone 6G (Network Peripherals); BayStack 70-16T i BayStack 350-24T(Nortel Networks) oraz Nebula 4000 (Performance Technologies).

Charakterystyczne dla tej rundy jest to, że wśród testowanych produktów znalazły się tylko przełączniki Fast Ethernet i Gigabit Ethernet. Poprzednio testowano też przełączniki FDDI i ATM.

Liczba portów wbudowanych w testowane przełączniki Gigabit Ethernet zawierała się w przedziale od 8 do 80 i przełączniki pracowały w sieci mającej architekturę kratową. Prawie wszystkie przełączniki testowane w poprzednich rundach osiągały z reguły maksymalne wydajności, obsługując ramki o różnych długościach. Były pewne wyjątki: np. przełączniki CoreBuilder 9400 i SuperStack II Switch 9300 (3Com), które osiągnęły 85 i 94 proc. swojej teoretycznej maksymalnej przepustowości. W obecnej rundzie przełącznik NetStructure 470T (Intel) nie osiągnął 100 proc., a 95 proc. swojej maksymalnej teoretycznej przepustowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200