SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Cena portu to nie wszystko

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Fast/Giga - wartości minimalne/średnie/ maksymalne (USD)

Jeśli spytać dostawcę sprzętu sieciowego, jakim współczynnikiem cena/wydajność może się pochwalić konkretny model przełącznika Giga Ethernet lub Fast Ethernet, to jest bardzo prawdopodobne, że ujrzymy parametr określający cenę jednego portu zainstalowanego w urządzeniu. A parametr taki nie mówi całej prawdy o produkcie.

Od czasu uruchomienia programu SwitchMetric najlepszą ceną jednego portu w grupie przełączników Fast Ethernet mogą się pochwalić dwa produkty: BayStack 70-16T (Nortel Networks) i DES-3225G (D-Link) - 62 USD. Są to tanie przełączniki, którymi nie można zarządzać.

Parametr taki nie informuje wcale potencjalnego klienta, jak takie przełączniki będą się sprawować w sieci - nie mówi on przecież nic o wydajności tych urządzeń. Dopiero po porównaniu współczynnika cena/wydajność, wyliczonego po uruchomieniu testu SwitchMetric, klient może właściwie ocenić oba urządzenia. I tak współczynnik ten wynosi dla pierwszego przełącznika (BayStack 70-16T) 633 USD, a dla drugiego (DES-3225G) 663 USD.

SwitchMetric – co to takiego?

Program SwitchMetric opiera się na nowym teście porównawczym generującym współczynniki cena/wydajność, które pomagają potencjalnemu klientowi lepiej zrozumieć, ile tak naprawdę zapłaci za przełączenie jednego gigabajta danych (w ciągu jednej sekundy). Współczynnik ten jest tym lepszy, im wydajniej pracuje testowany przełącznik i im mniej kosztuje.

Zamiast używać prostego współczynnika określającego, ile kosztuje jeden port zainstalowany w przełączniku, redakcja „Network World” i firma konsultingowa Tolly Group postanowiły zaprezentować klientom inny, wydaje się, dużo ciekawszy współczynnik. Ma on tę zaletę, że klient może porównywać ze sobą w prosty sposób produkty oferowane przez różne firmy.

Aby obliczyć koszt przełączania jednego gigabita danych w ciągu jednej sekundy, testujący mierzyli przepustowość węzła sieci przełączającego ramki mające długość 1518 bajtów. Kolejne testy mierzyły przepustowość urządzenia przy przełączaniu ramek mających inne długości (64 i 512 bajtów), ale do obliczeń używano ramek o długości 1518 bajtów. Dlaczego? Ponieważ przełączniki pracują najszybciej obsługując takie właśnie ramki. A im szybciej pracuje przełącznik, tym lepszy jest współczynnik cena/wydajność.

Najpierw uruchamiano zagregowany test wydajności mierzący przepustowość przełącznika. W przypadku testów Layer 2 i Layer 3 stosowano aplikację Advanced Switch Test (opracowaną przez Netcom Systems) razem z generatorem pakietów SmartBits (NetCom Systems). Uzyskane wyniki brano pod uwagę tylko wtedy, gdy przełącznik nie gubił pakietów.

W ten sposób wyliczano dla każdego przełącznika, ile ramek przełącza w ciągu jednej sekundy. Następnie wynik ten przetwarzano w taki sposób, aby uzyskać parametr określający, ile bitów na sekundę przełącza dany produkt. Parametr dzielono przez miliard, tak aby uzyskać wynik w Gb/s. Kolejny i ostatni krok był już bardzo prosty. Obliczano ostateczny współczynnik cena/wydajność, dzieląc katalogową cenę produktu (USD) przez przepustowość (Gb/s).

Powyższy przykład pokazuje, że stosunek obu parametrów (współczynnika SwitchMetric cena/wydajność do ceny jednego portu) ma się jak dziesięć do jednego (10/1). Jest to typowy wynik dla większości testowanych do tej pory przełączników Fast Ethernet. Kontynuując ten wątek - gdyby brać pod uwagę tylko cenę jednego portu, to w grupie przełączników Fast Ethernet bardzo atrakcyjnie prezentuje się przełącznik NetStructure 460T (Intel; 66 USD za port). Ale w rankingu SwitchMetric przełącznik ten plasuje się na szóstym miejscu (z wynikiem 1053 USD).

W większości testowanych przełączników Fast Ethernet cena jednego portu jest zawarta w granicach od 91 do 99 USD, a średni współczynnik SwitchMetric dla tej grupy przełączników wynosi 1468 USD. Proszę zauważyć, że jest to średni współczynnik - przodujące w rankingu przełączniki uzyskały wyniki w granicach 633-997 USD. Wyniki te pokazują, że przełączniki Fast Ethernet różnią się znacznie między sobą pod tym względem i klient nie powinien uzależniać swojego wybory tylko od ceny jednego portu.

Jeden z liderów w tej grupie (Fast Ethernet; urządzenia, którymi można zarządzać), przełącznik BayStack 350-24T (Nortel), uzyskał wynik 927 USD, a jeden port kosztuje w tym urządzeniu 91 USD.

Co ciekawe, cena jednego portu zainstalowanego w przełączniku ProCurve Switch 4000M (Hewlett-Packard) jest niższa niż w przełączniku BayStack 350-24T, jednak ten drugi uzyskał lepszy współczynnik cena/wydajność.

W grupie Gigabit Ethernet różnice między przełącznikami (cena jednego portu i współczynnik cena/wydajność) są mniej drastyczne niż w grupie Fast Ethernet. Dzieje się tak chyba dlatego, ponieważ w przełącznikach Gigabit Ethernet znajduje się z reguły mniej portów.

Bardzo ciekawe wnioski można wysnuć po porównaniu cen portów Fast Ethernet i Gigabit Ethernet oraz współczynników SwitchMetric wyliczonych dla tych dwóch grup przełączników. Jeśli przyjrzymy się pierwszym sześciu przełącznikom Fast Ethernet (w tym dwóm przełącznikom, którymi nie można zarządzać), to zobaczymy, że średnia cena jednego portu to 94-95 USD, a współczynnik cena/wydajność osiąga ok. 1000 USD. W grupie Gigabit Ethernet średni współczynnik cena/wydajność (dla czterech prowadzących przełączników, które mają konstrukcję modułową) wynosi 1130 USD, a średnia cena jednego portu 1114 USD.

Klient płaci tu więc niewiele więcej niż w przypadku przełączników Fast Ethernet (biorąc pod uwagę współczynnik SwitchMetric), a dysponuje portami gigabajtowymi, podczas gdy kupując sprzęt Fast Ethernet, ma do dyspozycji wyłącznie porty pracujące z szybkością najwyżej 100 Mb/s. Porównując ze sobą średni współczynnik SwitchMetric wyliczony dla przodujących przełączników Fast Ethernet i dla przełączników Gigabit Ethernet, widzimy, że różnica wynosi 130 USD (o tyle jest większy ten współczynnik dla przełączników Gigabit Ethernet).

W grupie przełączników Layer 2/budowa modułowa/miedź, w obu kategoriach oceny, prym wiedzie węzeł sieci FastIron II Plus GC (Foundry; cena jednego portu - 925; współczynnik SwitchMetric - 938 USD). W grupie przełączników Layer 2/budowa modułowa/światłowód najlepszymi parametrami może się pochwalić przełącznik OptiSwitch 800F (NBase-Xyplex; cena jednego portu - 1044 USD; współczynnik SwitchMetric - 1058 USD).


TOP 200