SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Szaleństwo Fast Ethernet

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Test SwitchMetric - przełączniki Layer 2

Podczas gdy w grupie przełączników Gigabit Ethernet walkę z produktami firmy Foundry podjął sprzęt wytwarzany przez trzy inne firmy, w grupie przełączników Fast Ethernet starło się pięciu producentów. Firmy Nortel i D-Link dostarczyły urządzenia Fast Ethernet/Layer 2 (bez opcji umożliwiających zarządzanie przełącznikami), które pracują bardzo wydajnie i oferują niezwykle atrakcyjne współczynniki cena/wydajność - w granicach 650 USD. Jest to wynik lepszy o 32 proc. od zwycięzcy poprzedniej rundy testu SwitchMetric, przełącznika ProCurve Switch 4000M (HP).

Przełączniki te powinny zainteresować małe i średnie firmy, które większą wagę przywiązują do samej przepustowości węzła sieci, zwracając mniejszą uwagę na takie jego cechy jak możliwość zarządzania czy funkcje QoS. Większe firmy, eksploatujące aplikacje multimedialne (przesyłanie głosu i obrazów), mogą instalować w swoich sieciach przełączniki oferujące dodatkowe rozwiązania, takie jak BayStack 350-24T (Nortel), SmartStack ELS100-S24TX (Enterasys), OptiSwitch 800F (NBase-Xyplex) i NetStructure 460T (Intel). Przełącznik BayStack 350-24T uzyskał wynik 927 USD, a przełącznik 460T nieco gorszy - 1156 USD. W grupie tej znajdziemy też przełącznik firmy HP (ProCurve Switch 4000M; 956 USD).

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Przełączniki Fast Ethernet

Ważne jest to, że klienci mają obecnie dużo większy wybór niż ponad pół roku temu, gdy panowały niepodzielnie produkty firmy HP, w tym wspomniany przełącznik ProCurve Switch 4000M.

Większość testowanych przełączników Fast Ethernet oferuje różnego rodzaju rozwiązania pozwalające zarządzać węzłem sieci: interfejs oparty na wierszu poleceń, interfejs wykorzystujący technologię webową czy podstawowe funkcje QoS, pracujące zgodnie ze specyfikacją IEEE 802.1p/Q.

Trzeba być jednak ostrożnym. Jeśli producent zapewnia, że przełącznik pracuje zgodnie ze specyfikacją 802.1p/Q, nie musi to wcale oznaczać, iż spełni on nasze oczekiwania odnośnie funkcji QoS. Większość przełączników Fast Ethernet potrafi obsługiwać dwie kolejki priorytetów. Jeśli zdefiniujemy więcej takich klas, to może nas spotkać niespodzianka. Chodzi o to, że określone pliki przesyłane w czasie rzeczywistym (na przykład pliki zawierające głos) mogą wtedy docierać do stacji docelowej zbyt późno.

Ceny przełączników Fast Ethernet będą w tym roku w dalszym ciągu spadać.

Kłopot z 3Com

Firma 3Com zapowiedziała, że wycofuje się z rynku wydajnych przełączników obsługujących duże sieci kampusowe. Można się więc spodziewać, że ceny takich przełączników jak Switch 9300 i CoreBuilder 9400 znacznie spadną w najbliższym czasie. Jeśli tak się stanie, przełączniki te poprawią zapewne znacznie swoje notowania po przeprowadzeniu kolejnej rundy testu SwitchMetric. Jednak czy klienci uznają je za produkty atrakcyjne, biorąc

pod uwagę fakt, iż 3Com nie będzie ich dalej rozwijać?

3Com odsyła oficjalnie swoich klientów do firmy Extreme Networks, tak aby użytkownicy eksploatujący np. przełączniki CoreBuilder mogli spokojnie wprowadzić po jakimś czasie do sieci takie produkty (znajdujące się w ofercie Extreme Networks) jak Extreme Summit lub Black Diamond.

Foundry Networks i Enterasys Networks cieszą się też z takiego obrotu sprawy, mając nadzieję, że przejmą sporą część klientów eksploatujących do tej pory sprzęt 3Com.

Nortel już zdążył obniżyć ceny swoich przełączników BayStack 350-24T i BayStack 450 przeciętnie o 10 proc., w odpowiedzi na agresywną politykę cenową prowadzoną przez Intela (24-portowy przełącznik Intela kosztuje obecnie ok. 1500 USD).

Ceny niektórych przełączników Fast Ethernet mogą nadal być jednak dość wysokie, ponieważ producenci wyposażają je w szereg zawansowanych rozwiązań: możliwość elastycznej rozbudowy, port rozszerzenia Gigabit Ethernet, funkcje obsługujące przesyłanie głosu, QoS czy protokół Internet Group Management Protocol (zarządzanie ruchem pakietów rozsyłanych w trybie jedna stacja/wiele stacji).

Jedno jest pewne - przełączniki Fast Ethernet oferują coraz to atrakcyjniejsze współczynniki cena/wydajność. Dużą zasługę ma tu firma Intel, która wprowadziła na rynek nowe modele przełączników Fast Ethernet ze stałą liczbą portów (prowadząc jednocześnie bardzo agresywną politykę cenową i decydując się na ten krok w momencie, gdy 3Com wydaje się przywiązywać mniejszą wagę do tego segmentu rynku).

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Test Switch Metric - przełączniki Layer 3

Produkty firmy Nortel, która zdecydowała się wreszcie wziąć udział w teście SwitchMetric, zajęły bardzo dobre miejsca w grupie Fast Ethernet, oferując dwa rodzaje węzłów sieci tego rodzaju: takie, którymi można zarządzać, i takie, którymi nie można zarządzać.


TOP 200