SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Przełączniki Gigabit Ethernet/Layer 2

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Przełączniki Layer 2; stała liczba portów

NetStructure 470T i przełącznik trasujący NetStructure 480T (Intel) wyznaczyły nową granicę współczynnika cena/wydajność dla przełączników Gigabit Ethernet dysponujących stałą liczbą portów. Są to jedne z pierwszych przełączników obsługujących sieci Gigabit Ethernet oparte na miedzi. Do tej pory królowały tu niepodzielnie światłowody. Przełącznik NetStructure 470T uzyskał 95 proc. swojej maksymalnej teoretycznej przepustowości (przy przesyłaniu ramek o długości 1518 bajtów). Chociaż przełącznik NetStructure 470T nie był w stanie obsługiwać wszystkich portów z maksymalną szybkością, to przełączał 559 168 ramek na sekundę (ramki o długości 1518 bajtów), co w zupełności wystarczyło do rozładowania ruchu pakietów.

Przełączniki Gigabit Ethernet wyposażone w interfejsy obsługujące kabel miedziany będą coraz popularniejsze. Nie ma się czemu dziwić - miedź będzie tańsza niż światłowód. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje wtedy pewne ograniczenie - jeden segment sieci Gigabit Ethernet może mieć maks. długość 100 m.

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Przełączniki Layer 2; budowa modułowa

Jeśli serwer znajduje się 50 metrów od stacji roboczych, wszystko jest w porządku. Można zastosować miedź. Jeśli trzeba jednak na przykład połączyć ze sobą dwa przełączniki, które znajdują się w dwóch oddzielnych budynkach, trzeba już stosować światłowód i przełączniki obsługujące ten rodzaj medium.

8-portowy TurboIron/8 (Foundry) utrzymał pierwsze miejsce w grupie przełączników Layer 2/stała liczba portów/światłowód wielomodowy - z wynikiem 1249 USD. Jeśli chodzi o przełączniki Gigabit Ethernet Layer 2/budowa modułowa/światłowód, to prym wiedzie 64-portowy przełącznik FastIron II Plus GC (Foundry) z wynikiem 938 USD.

Specjaliści przewidują, że ceny przełączników Gigabit Ethernet spadną w ciągu następnych 12 miesięcy o 30-40 proc.

Przełączniki Layer 3

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

NetStructure 470 (Intel)

W grupie przełączników Layer 3/IP liderem jest przełącznik FastIron II Plus GC firmy Foundry Networks (sieci oparte na miedzi). Następny przełącznik, Alpine 3808 (Extreme), uzyskał wynik gorszy o 200 USD i zepchnął na trzecie miejsce przełącznik TurboIron/8 (Foundry). Alpine 3808 pracuje bardzo wydajnie, ponieważ producent stosuje w tym produkcie chipset drugiej generacji, noszący nazwę Inferno. Dzięki temu układowi jeden port dysponuje ośmioma kolejkami obsługującymi pakiety i przełącznik może w odpowiedni sposób zarządzać przepustowością tego portu - technologii takiej nie stosuje ani firma Foundry, ani Cisco.

Jest może nieco dziwne, że wśród 12 testowanych w tej rundzie przełączników tylko produkty firm Extreme i Foundry rywalizowały w grupie przełączników Layer 3/IP. Reszta to urządzenia Layer 2.

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Przełączniki Layer 3/IP

Dzieje się chyba tak, ponieważ przełączniki Layer 3 IP/IPX to bardzo wymagające produkty - chodzi tu o projektowanie, jak i produkcję tego rodzaju sprzętu. Podaż układów scalonych instalowanych w takich przełącznikach nie jest zbyt duża. Extreme instaluje w produkowanych przełącznikach swoje firmowe układy scalone ASIC, które zarówno przełączają, jak i trasują pakiety.

Firma Network Peripherals stosuje też w swoich przełącznikach CornerStone 6G specjalizowane układy ASIC, które przetwarzają pakiety IP. Okazuje się, że większość producentów przełączników wybiera inne rozwiązanie - pakiety IP są wtedy przetwarzane przez oprogramowanie, a nie przez warstwę sprzętową. Produkty takie są zazwyczaj droższe i pracują wolniej. Specjalizowany układ ASIC obsłuży zawsze pakiet IP szybciej niż nawet najlepsze oprogramowanie.

SwitchMetric (III): Nowa jakość, czyli interfejsy obsługujące kabel miedziany

Przełączniki Gigabit Ethernet

W tym roku w przełącznikach dużą rolę będą odgrywać takie zawansowane rozwiązania jak QoS, sterowanie przepustowością i urządzenia Layer 4. Wiąże się to z tym, że użytkownicy eksploatują coraz więcej aplikacji multimedialnych, które wymagają tego rodzaju technologii.

Intel wyposaża przełączniki NetStructure 470T i NetStructure 480T w funkcje obsługujące mechanizm QoS (jakość usług świadczonych przez urządzenie), a przełącznik 480T jest dodatkowo wyposażony w rozwiązania pozwalające sterować przepustowością portów.


TOP 200