„Switch to Smart”: hackathon ICM UW i PGE Nowa Energia

Trzeci hackathon w cyklu Wielkie Wyzwania Programistyczne organizowany przez ICM UW - tym razem we współpracy z PGE Nowa Energia - ma na celu stworzenie narzędzi dla odbiorców w gospodarstwach domowych, pozwalających im efektywniej zarządzać zużyciem energii elektrycznej.

Zadaniem uczestników hackathonu „Switch to Smart” będzie stworzenie na podstawie dostarczonych przez PGE danych narzędzi pozwalających wykrywać najbardziej energochłonne urządzenia i – w dalszej perspektywie – regulować zużycie prądu. Zwycięzcy będą mogli podjąć współpracę przy programie PGE „Włącz się na przyszłość”, który promuje wśród konsumentów rozwiązania smart energy i następnie wraz z ekspertami wdrożyć swoje rozwiązanie w życie.

"„Switch to Smart” jest już drugim hackathonem, który realizujemy we współpracy z sektorem energetycznym. Potwierdza to przydatność superkomputerów w tym obszarze i jest zbieżne z międzynarodowymi trendami. High Performance Computing jest stosowany w energetyce, by poprawić wydajność, bezpieczeństwo oraz tworzyć rozwiązania przyjazne środowisku. W przypadku obecnego hackathonu koncentrujemy się na odbiorcach detalicznych – chcemy pokazać, jak dzięki wykorzystaniu danych z nowoczesnych liczników można zoptymalizować zużycie energii na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego.

Nasz cel jest zatem bardzo praktyczny: wykorzystując dane zebrane przez PGE, możliwości obliczeniowe superkomputerów oraz – co najważniejsze – pomysłowość uczestników hackathonu, chcemy dać konsumentom nowe możliwości oszczędzania, co przełoży się zarówno na domowy budżet, jak i wydajność systemu energetycznego w szerszej skali
" – mówi prof. dr hab. Piotr Bała, pomysłodawca hackathonów w ICM UW.

Zobacz również:

  • IPN z własnym hackathonem
  • Twitter będzie miał nowego CEO
  • 5 praktyk zarządzania IT, które zabijają produktywność

PGE Nowa Energia to spółka odpowiedzialna za innowacje w Grupie Kapitałowej PGE. Hackathon organizowany we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) wpisuje się w prowadzony przez PGE program „Włącz się na przyszłość”. "W PGE Nowa Energia jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z młodymi, kreatywnymi osobami. Oferujemy pomoc na każdym etapie – od fazy pomysłu po wdrożenie gotowego rozwiązania. Jednym z wyzwań, przed którym obecnie stoimy, jest zarządzanie energią i inteligentne opomiarowanie urządzeń w naszych gospodarstwach domowych. Wierzę, że uzdolnieni programistycznie uczestnicy hackathonu pomogą nam się z nim zmierzyć" – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji.

Hackathon „Switch to Smart” odbędzie się w dniach: 10–18 listopada 2018 r. (I etap – internetowy) i 24 listopada 2018 r. w godz. 10:00–19:00 (II etap – w Centrum Technologii ICM w Warszawie). Konkurs skierowany jest do wszystkich osób posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie programowania. Uczestnicy mogą się zgłaszać jako zespoły 2–3-osobowe. Dla trzech najlepszych projektów przewidziano nagrody – ich pula wynosi 18 tysięcy zł. Zwycięski zespół otrzyma 8 tysięcy zł.

Redakcja magazynu CEO wraz z redakcją Computerworld” objęła z przyjemnością patronat nad tym hackathonem, trzecim już z cyklu Wielkie Wyzwanie Programistyczne.

Więcej informacji: Hackathon Smart to Switch

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200