Switch szyty na miarę

Wybór odpowiednich przełączników Ethernet może stanowić poważne wyzwanie. Na rynku spotykamy się z tak dużą różnorodnością sprzętu, oferowanych parametrów i funkcjonalności, że nawet doświadczonemu administratorowi trudno zdecydować się na ten jeden, konkretny model. Wybór sprowadza się do określenia niezbędnych funkcji, potrzebnej wydajności rozwiązania, a następnie dostosowania do wyznaczonego budżetu. A rozpiętość cenowa przełączników Ethernet jest ogromna.

Większość przełączników wykorzystuje mechanizm przekazywania ramek określany jako store-and-forward. Switch odbiera ramkę, po czym następuje przekazanie jej na odpowiedni port. Gdy "nauczy się lokalizacji" urządzeń powiązanej z portami, zapisuje te dane w specjalnej tablicy adresów w pamięci. Każdy przełącznik ma ograniczoną pamięć przeznaczoną na tablicę MAC adresów. To właśnie wielkość tablicy adresów MAC jest jednym z ważniejszych parametrów, którym powinniśmy kierować się przy wyborze przełącznika.

Innym, równie ważnym, jest wydajność. Warto sprawdzić, w jaki sposób jest realizowana obsługa różnych funkcji. Dobre przełączniki mają dedykowane układy sprzętowe do wspomagania części funkcji, tańsze urządzenia opierają się głównie na mechanizmach programowych.

Zarządzany czy niezarządzany

Koszt i funkcjonalność przełączników Ethernet

Koszt i funkcjonalność przełączników Ethernet

Zarządzany przełącznik zawsze będzie droższy od niezarządzalnego podobnej klasy. Ten drugi umożliwia zazwyczaj wyłącznie przekazywanie ramek od urządzeń przyłączonych do portów. Dodatkową funkcją jest prosta sygnalizacja statusu portów za pomocą diod LED.

W przypadku urządzeń zarządzanych w zamian za wyższą cenę, otrzymujemy dodatkowe funkcje. Przełącznik zarządzalny obsługuje protokoły umożliwiające komunikację z urządzeniem, pozwalając na kontrolowanie sieci z dowolnego miejsca, wykorzystując mechanizmy protokołu IP. Switch zarządzany pozwala wnikać w konfigurację urządzenia przez usługi telnet/ssh, standardowy interfejs GUI lub protokół SNMP. Dzięki takim narzędziom do administrowania otrzymujemy dostęp do pełnej konfiguracji portów, monitorowania ich stanu oraz statusu urządzenia i konfiguracji zaawansowanych funkcji.

Warstwa druga czy trzecia?

Przełączniki pracujące w warstwie drugiej umożliwiają standardowe przekazywanie ramek między portami. Te pracujące w warstwie trzeciej pozwalają dodatkowo na realizację mechanizmów trasowania oraz zintegrowanie sieci L2/L3 w jednym urządzeniu. Wybór warstwy pracy przełącznika jest uzależniony od zastosowań. Przełączniki warstwy szkieletowej oraz większość urządzeń z zaawansowanymi funkcjami pracują w warstwie L3, natomiast przełączniki warstwy dostępowej to przeważnie warstwa L2.


TOP 200