Święto Unicenter

Tegoroczna konferencja CA'World upłynęła pod znakiem systemu Unicenter TNG.

Tegoroczna konferencja CA'World upłynęła pod znakiem systemu Unicenter TNG.

Około 25 tysięcy użytkowników Computer Associates (CA), czwartej firmie programistycznej świata, przyglądało sie promocji oprogramowania do zarządzania systemami informatycznymi Unicenter TNG. CA liczy, że system zdobędzie popularność, dzięki udostępnieniu firmom programistycznym i producentom serwerów platformy systemowej Unicenter TNG . Jeśli zamiar CA się powiedzie, użytkownicy będą kupować serwery z bezpłatnym oprogramowaniem Unicenter TNG Framework.

Uderzenie TNG

Dla użytkowników zakup serwera z bezpłatnym oprogramowaniem, które pozwala zarządzać siecią i aplikacjami na platformach różnych producentów jest - zdaniem analityków - interesującą propozycją. Bezpłatne licencjonowanie platformy systemowej jest dla CA pasem transmisyjnym dla szeregu gotowych rozwiązań zawartych w pakiecie Unicenter TNG jak narzędzia do zdalnej dystrybucji oprogramowania, opcje bezpieczeństwa, pomoc i wiele innych. Użytkownik, który wybierze platformę Unicenter wcześniej czy później będzie się zaopatrywał w szereg narzędzi. CA ma nadzieję, że kupi je właśnie od niej.

Dla CA koniecznością stała się ściślejsza integracja systemu ze środowiskiem internetowym, przede wszystkim możliwością zarządzania sieciami rozległymi z dowolnego terminala wyposażonego w przeglądarkę i dostęp do sieci. Realizację funkcji zarządczych spełniają agenci monitorujący pracę urządzeń w sieci. Zdaniem Marca Sokola, wiceprezesa CA odpowiedzialnego za nowe technologie, urządzeniami tymi mogą być nie tylko komputery, drukarki czy routery, ale również termometry czy maszyny przemysłowe. Dzięki zapewnieniu zgodności Unicenter TNG z serwerami WWW użytkownik może śledzić pojedyncze zawierane w cyberprzestrzeni transakcje. Dużą wagę przy projektowaniu Unicenter TNG przywiązano do graficznej prezentacji urządzeń i procesów zachodzących w sieci. Za trójwymiarową prezentację odpowiedzialny jest moduł 3-D Real World Interface. Unicenter TNG ma być dla amerykańskiej firmy panaceum na finansowe kłopoty. Czwarty kwartał 1996 r. upłynął pod znakiem spadku sprzedaży produktów klient/serwer w Europie, na co nowojorska giełda zareagowała 21-procentową obniżką notowań akcji CA.

Programować z Unicenter

Już podczas tegorocznego CA World niektórzy producenci oprogramowania zapowiedzieli intergrację własnych aplikacji ze środowiskiem Unicenter. Unison Software przystosuje oprogramowanie do zarządzania Maestro do współpracy z Unicenter TNG Framework. W środowisku CA będzie również pracować Insight Manager Compaqa, realizujący funkcję zarządzania serwerami. Podobne zobowiązania złożyli producenci sieciowych systemów operacyjnych Microsoft i Novell. Pod koniec czerwca br. CA ogłosiła nawet, że Unicenter TNG jest pierwszym systemem do zarządzania, który otrzymał prawo do logo "Opracowano dla BackOffice". Sam Microsoft zaś tworzy System Management Server w oparciu o obiektowy model TNG. W przypadku Novella, integracji z Unicenter podlega ManageWise, system do zarządzania siecią. Dzięki niej, administratorzy będą mogli realizować funkcje ManageWise bezpośrednio z konsoli TNG. Partnerem CA na rynku dużych systemów jest od niedawna SAP. Unicenter TNG może obecnie monitorować procesy, archiwizację, kalendarz i wydajność w R/3.

Bazy w drodze

Obok Unicenter TNG amerykański koncern mocno promuje szereg innych aplikacji, jak chociażby obiektową bazę danych Jasmine, której premiera zapowiedziana jest na wrzesień br. Ma ona wykorzystywać technologię ActiveX i Java. Pozwoli to - zdaniem Charlesa Wanga, prezesa koncernu - na integrację Jasmine z szeregiem aplikacji internetowych. Jednocześnie pojawi się Jasmine Application Development Enviroment (JADE), środowisko przeznaczone dla firm, które wyrażą chęć integracji własnych rozwiązań z bazą CA. Licencja dla jednego użytkownika ma kosztować 1000 USD, a baza ma pracować na Windows NT i Sun Solaris. Jasmine jest już spóźniona o prawie rok. Użytkownicy domagali się lepszego wsparcia internetowego obiektowej bazy danych, co spowodowało opóźnienie prac.

Tuż przed CA'World na rynku pokazała się wersja 2.0 relacyjnej bazy danych OpenIngres. Użytkowników korporacyjnych do zakupu nowego produktu CA ma skłonić ujęta w nowy sposób wielowątkowość i funkcje internetowe.

Polacy na forum

Nieprzypadkowo do Nowego Orleanu CA zaprosiła tych polskich informatyków, których przedsiębiorstwa szykują się do modernizacji obecnie używanych systemów. Na konferencji znalazł się m.in. Włodzimierz Soiński, członek zarządu PZU SA i szef informatyki w największej polskiej firmie ubezpieczeniowej. W lipcu br. PZU SA podpisało warty - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - 6 mln USD kontrakt na wdrożenie Unicenter TNG w siedzibie i oddziałach firmy. "System będzie docelowo uruchomiony na 130 serwerach" - stwierdził Włodzimierz Soiński, który potwierdził że planuje zakończyć wdrożenie Unicenter do grudnia br. Przedstawiciele PZU SA są zgodni, iż w ciągu najbliższych dwóch miesięcy TNG zostanie zainstalowany w celach testowych na 14 serwerach.

W najbliższym czasie rozstrzygnie się przetarg w Banku Rozwoju Eksportu SA na zakup oprogramowania do zarządzania sieciami. Przedstawiciele banku przyglądali się na konferencji CA systemowi Unicenter.


TOP 200