Świetna sprzedaż laptopów w pierwszym kwartale 2021

Analitycy informują, że umacniający się trend pracy zdalnej znacznie przyczynia się do wzrostu dostaw laptopów. Pierwszy kwartał 2021 r. był dla komputerów przenośnych bardzo udany.

Dostawy laptopów stale rosną / Fot. Unsplash.com

Dostawy laptopów stale rosną / Fot. Unsplash.com

Globalne dostawy laptopów wzrosły o 81% w pierwszym kwartale br. Co więcej, eksperci prognozują, że sprzedaż jeszcze się poprawi.

Firma Strategy Analytics przekonuje, że praca hybrydowa oraz zdalna sprawiły, że globalny popyt na laptopy osiągnął rekordowy poziom. W porównaniu do pierwszego kwartału z ub.r., mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie aż 81%.

Zobacz również:

  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy

Sprawdź: WebEX

Do tak dużych dostaw laptopów przyczyniła się nie tylko praca zdalna, ale również zmiany nawyków konsumentów. Wiele osób, jak twierdzą analitycy, w czasie pandemii spędzało sporo czasu w domu. Konsumenci kupili laptopy do gier i rozrywki, aby grać w gry czy oglądać filmy. Ogólnie mówiąc, o wiele więcej czasu spędzamy obecnie online, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo nie brakowało osób, które kupiły laptopa do nauki (również zdalnej) dla dzieci.

Lenovo, HP i Dell odnotowały największe wzrosty

Największą sprzedaż odnotowała firma Lenovo, która pozostaje liderem rynkowym. Firma dostarczyła ponad 16,3 mln komputerów na całym świecie, co oznacza wzrost 84% rok do roku. HP utrzymało się na drugim miejscu z wynikiem 15,4 mln wysyłek, co jest wzrostem o 91%. Trzecie miejsce zajmuje Dell ze wzrostem 37% rok do roku. Te firmy dostarczyły najwięcej komputerów.

Z kolei Apple to firma, która odnotowała największy wzrost, wynoszący aż 94% rok do roku.

Zobacz: Komputery kwantowe

Według Strategy Analytics bardzo dobrze radzą sobie chromebooki, czyli niedrogie laptopy głównie do nauki i przeglądania internetu. Rynek edukacyjny napędził popyt na te komputery, choć cieszą się one dużą popularnością również wśród małych i średnich firm. Udział rynkowy systemu Chrome OS wzrósł z 11,7 do 17,7% w pierwszym kwartale br. To już znacznie więcej niż MacOS - system Apple'a ma udziały rynkowe wynoszące 8,4% (wcześniej, rok temu, było to 7,8%). Większe udziały innych systemów sprawiły, że Windows stracił nieco rynku – w pierwszym kwartale miał 73%, podczas gdy rok temu w tym samym okresie było to 79,6%.

Analitycy przewidują, że kolejne kwartały również będą bardzo obiecujące dla branży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200