Światowa sprzedaż komputerów PC rośnie powoli

IDC przewiduje, że nastąpi spowolnienie sprzedaży komputerów PC, spowodowane głównie nasyceniem rynku.

W IV kw. br. światowa sprzedaż komputerów PC osiągnie poziom 40,15 mln sztuk - przewiduje International Data Corporation (IDC). Ma to się stać głównie za sprawą zwiększonej sprzedaży komputerów przenośnych i wzrostu zapotrzebowania na komputery na rynku pozaamerykańskim.

IDC musiała jednak zrewidować swoje szacunki światowej sprzedaży komputerów na przyszły rok. Wzrost w tym segmencie ma wynieść 16,6 %, podczas gdy tegoroczny wzrost ma osiągnąć poziom 18,8%. Na spowolnienie rozwoju rynku głównie wpłynie nasycenie rynku zarówno korporacyjnego, jak i indywidualnego, a także powolniejszy rozwój rynków rozwijających się - twierdzi IDC.

W IV kw. br. sprzedaż komputerów PC ma wzrosnąć o 19,6% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. W stosunku do III kw. br. wartość sprzedaży zwiększyła się o 19,8%.

Na ryku Europy Zachodniej zwiększenie sprzedaży zanotowano głównie w segmencie konsumenckim, podczas gdy rynek korporacyjny wykazywał niewielką tendencję wzrostową. IDC szacuje, że wzrost sprzedaży w IV kw. w tym regonie osiągnie poziom 15,5%, podczas gdy wcześniej przewidywano 19%.

Tymczasem na rynku amerykańskim panowała tendencja odwrotna - rosła sprzedaż komputerów dla segmentu korporacyjnego, choć i wyniki na rynku konsumenckim nie były złe. IDC przypisuje to głównie temu, że wiele firm zdecydowało się na migrację do Windows 2000 i kończy się tzw. cykl życia komputerów, zakupionych przez przedsiębiorstwa w 1997 i 1998 r. Ogólnie w IV kw. sprzedaż PC w USA wzrosła o 15,8% w porównaniu z analogicznymo okresem rok wcześniej.

Według IDC, liderem światowej sprzedaży komputerów PC nadal pozostaje Compaq Computer (14-proc. udział w rynku), tuż za nim plasuje się Dell Computer (11,6%), następnie Hewlett-Packard (7,8%). Pierwszą piątkę zamykają: IBM (7,3%) i Fujitsu Siemens Computers (4,8%). Pozostałe 54,5-proc. światowego rynku należy do innych, mniejszych producentów. Ich udział w rynku w III kw. br. wzrósł o 19,4% w porównaniu z III kw. roku 1999.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200