Światłowody i mobilne DC - potencjał na najbliższe lata

O sieciach pasywnych i zintegrowanych technologiach data center rozmawiamy z Michałem Piechulkiem, dyrektorem Biura Projektów BKT Elektronik

Michał Piechulek. Fot:BKT

BKT Elektronik być może już niedługo przestanie być kojarzony przede wszystkim z tradycyjnymi realizacjami w zakresie budowania infrastruktury sieciowej, ale mocno rozrusza rynek sieci pasywnych. Rozrusza – ponieważ klienci obawiają się Passive Optical LAN, ufając tradycji, czyli kablom miedzianym.

Dane muszą być doprowadzone siecią teleinformatyczną do i z serwerowni. Pytanie tylko w jaki sposób – czy klasycznie miedzianym kablem, czy światłowodem? My proponujemy, poza standardowymi rozwiązaniami, podejście z użyciem Passive Optical LAN. W Polsce od lat toczy się w tym względzie dyskusja pomiędzy projektantami instalacji budynkowych (zwolennicy LAN) a specjalistami teletechnicznymi. Na rynku telekomunikacyjnym przewaga wykorzystania technologii światłowodowych jest widoczna gołym okiem. Klasyczni instalatorzy ją jednakże bardziej zachowawczy. Technologia PON, na której bazuje POLan, była wykorzystywana od przynajmniej 20 lat w sieciach szerokopasmowych operatorskich oraz FttH ( Fiber to the Home), i zaczyna mimo wszystko wchodzić w część rządzoną do tej pory przez instalatorów instalacji elektrycznych i niskoprądowych w zakresie strefy wewnątrz budynkowej. Staramy się walczyć z pewnymi mitami, które hamują rozwój technologii w Polsce.

W jaki sposób?

Jeszcze kilka lat temu, gdy w firmie osoba odpowiedzialna za IT stwierdziła, że dany projekt będzie kosztować kwotę X, nikt nie poddawał w wątpliwość drogiego rozwiązania. Jednak firmy edukują się, a przede wszystkim liczą koszty. Zastosowanie Passive Optical LAN jest tańszą alternatywą po stronie OPEX i CAPEX. To również łatwiejsza instalacja - instalujemy mniejszą ilość przewodów, nie obciążając budynku, co jest szczególnie ważne w tzw. budynkach trudnych – zabytkowych, nie posiadających dużych przestrzeni do wykorzystania. Światłowody to mniejsza zajętość przestrzeni, co dla współczesnych developerów również ma niebagatelne znaczenie. Koszt inwestycyjny – w samym materiale, w zakresie części pasywnej, czyli okablowania - daje oszczędności przynajmniej 10-15 procent, ale znacznie większe różnice kryją się w innych elementach instalacji, urządzeniach aktywnych, sterujących pracą sieci, czy układanych trasach kablowych. Całość instalacji POL w stosunku do tradycyjnej LAN może być niższa już o kilkadziesiąt procent.

Kolejny element optymalizacji kosztowej związany jest z migracją samej szybkości transmisji danych. Sieć miedziana może być przygotowana (zaprojektowana i wybudowana) do transferu 1 czy 10 Gbit/s, jednak urządzenia aktywne są modernizowane co 5-7 lat i gdy chcemy przejść na wyższy transfer, trzeba je wymieniać. W POLan wymieniamy tylko pojedyncze karty w OLT (Optical Lan Terminal po stronie operatora) oraz wymaganą część urządzeń ONT (Optical Network Terminal po stronie użytkownika). To znacząca oszczędność w przypadku przyszłych inwestycji związanych z migracją do wyższych transmisji.

O ile dobrze pamiętam, spore oszczędności mogą być też generowane poprzez optymalizacje energetyczną.

Naukowcy z uniwersytetu w Melbourne wyliczyli w trakcie badań laboratoryjnych, że w przypadku sieci pasywnych zużycie energii może spaść nawet o 82 procent. W Polsce nie zwracamy jeszcze tak bardzo uwagi na koszty zużycia energii, ale są to naprawdę olbrzymie kwoty, które można zaoszczędzić.

Gdzie Passive Optical LAN może znaleźć zastosowanie?

Osobiście wydaje mi się, że biorąc na przykład pod uwagę możliwości zasięgu sieci, byłoby to idealne rozwiązanie dla samorządów lokalnych. Wyobraźmy sobie średniej wielkości miasto, gdzie budynki samorządu są rozsiane w promieniu 20 km. Infrastrukturę już mamy, ponieważ w większości miast są już sieci światłowodowe. W przypadku budowy POLan, urządzenie OLT moglibyśmy mieć w urzędowym Data Center, w „terenie” zaś tylko końcówki ONT. Takie rozwiązanie znacząco obniżyłoby koszty.

Obniżyłoby? Czyli ta technologia nie przebiła się jeszcze do sektora publicznego? A gdzie w takim razie ma przebicie?

Bardziej zainteresowane są na razie firmy prywatne oraz operatorzy telekomunikacyjni, gdzie jest inny sposób podejmowania decyzji o inwestycjach. Ale potencjał, szczególnie w sektorze publicznym, jest ogromny. W końcu to nasze wspólne pieniądze, które powinny być wydatkowane z głową…

Wspomniał Pan, że POLan świetnie sprawdza się w nietypowych budynkach, na przykład zabytkowych, gdzie nie za bardzo jest się jak poruszać w zastanej przestrzeni. To samo dotyczy również kwestii przechowywania danych. Te bowiem, obojętnie czy kablem miedzianym, czy światłowodem, gdzieś muszą trafiać i gdzieś być przetwarzane.

Odpowiedzią na problemy z archiwizacją i udostępnianiem danych w obiektach o ograniczeniach konstrukcyjno-konserwatorskich (np. zabytkowych) są zintegrowane technologie Data Center w postaci szaf łączących funkcje chłodzenia, dystrybucji zasilania i bezpieczeństwa ppoż., które produkujemy.

Wiele prywatnych przedsiębiorstw mieści się w nowych budynkach, przystosowanych pod infrastrukturę IT, jednak są też firmy i instytucje, które znajdują się w budynkach starych, zabytkowych. Na nich tak samo spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa danych. Muszą je dygitalizować, gdzieś przechowywać. Dodatkowo należy zapewnić serwerom odpowiednie, właściwe parametry temperatury czy wilgotności. Podobny problem dotyka operatorów danych osobowych w związku z wejściem RODO. Dane osobowe muszą być bezpiecznie przechowywane, a dostęp do nich musi być ograniczony i kontrolowany.

Mamy 4 rozwiązania, z których 3 są mobilne i pozwalają dostarczyć Data Center właściwie do każdej przestrzeni, z zachowaniem redundancji zasilania czy klimatyzacji. To technologie modularne, pozwalające w przyszłości migrować. Są zintegrowane, więc klient może zacząć z nich korzystać na zasadzie Plug and Play. Pierwszym z nich jest BKT 4CompactDC, integrujące wszystkie systemy w obrębie jednej szafy serwerowej. BKT 4MicroDC z kolei jest dedykowane do szybkiego rozmieszania zasobów IT bez budowania pełnej infrastruktury. To rozwiązanie modułowe, łatwo skalowalne w zależności od aktualnych potrzeb użytkownika.

BKT 4ContainerDC to rozwiązanie dedykowane tym miejscom i rodzajom biznesu, które uniemożliwiają implementacji serwerowni wewnątrz budynków, choćby budów czy innych, tymczasowych miejsc. Dla standardowych obiektów, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę mamy przygotowaną ofertę BKT 4CubeDC.

Dość istotnym problemem jest prawidłowy dobór systemu do indywidualnych potrzeb danego klienta. „Szycie na miarę” systemu lub analiza projektowo-ekonomiczna jest korzyścią, jaką uzyskuje Inwestor wykorzystując wiedzę ekspertów i projektantów naszego Biura Projektów.

Czy takie mobilne i niemobilne rozwiązania cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców czy instytucji publicznych?

Poziom zainteresowania można mierzyć w różny sposób. Jednym z nich jest na przykład udział wielu instytucji w naszych Akademiach Technicznych BKT, podczas których potencjalni zainteresowani mogą nie tylko posłuchać o rozwiązaniach, ale fizycznie je zobaczyć lub przetestować. Spotkania cieszą się już pewną renomą, więc możemy mówić o faktycznym zainteresowaniu. Na kolejną Akademię zapraszamy już 18 września.


TOP 200