Światłowody coraz szybsze

Naukowcy z Bell Labs odkryli, że sieci światłowodowe dalekie są jeszcze od osiągnięcia maksymalnej przepustowości. Inżynierowie Lucenta twierdzą, że przez pojedyncze włókno światłowodowe można przesyłać dane nawet z prędkością 100 Tb/s.

Inżynierowie z należących do Lucenta laboratoriów Bell Labs twierdzą, że pojedyncze włókno światłowodowe jest w stanie jednocześnie przesyłać do dziesięciu razy więcej danych niż dotychczas uważano. Komercyjne rozwiązania osiągają obecnie prędkość 2 Tb/s. W warunkach testowych niektórym firmom udało się zwiększyć tę przepustowość nawet pięciokrotnie. Naukowcy z Bell Labs twierdzą, że teoretycznie możliwe jest przesłanie danych nawet z prędkością 100 Tb/s, co odpowiada np. równoczesnemu przesyłowi dwudziestu miliardów wiadomości e-mail.

"Możliwości technologii światłowodowej nie zostały jeszcze w pełni zbadane. Nie potrafimy określić, kiedy obecnie używane systemy osiągną teoretyczne granice szybkości przesyłu danych. Z naszych badań wynika, że przy wykorzystaniu technologii DWDM teoretycznie możliwe jest osiągnięcie przepustowości rzędu 100 Tb/s" - twierdzą przedstawiciele Lucenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200