Światłowodowe sieci Ethernet

Komitet IEEE zatwierdził jako standard 10 Gigabit Ethernet o przepustowości 10 Gb/s.

Komitet IEEE zatwierdził jako standard 10 Gigabit Ethernet o przepustowości 10 Gb/s.

Światłowodowe sieci Ethernet

Interfejsy opisywane przez specyfikację 802.3ae

Specyfikacja 802.3ae, określająca zasady transmisji danych z szybkością 10 Gb/s w sieciach Ethernet, od czerwca br. jest oficjalnym standardem IEEE. Twórcy standardu zgrupowani w organizacji 10 Gigabit Ethernet Alliance spodziewają się, że technologia bazująca na specyfikacji 802.3ae będzie wykorzystywana w sieciach metropolitarnych, a dopiero za kilka lat trafi do szkieletów korporacyjnych sieci LAN, zastępując tam częściowo, obecnie stosowany na szeroką skalę, Gigabit Ethernet.

Mnogość interfejsów

W odróżnieniu od Gigabit Ethernetu nowa technologia działa wyłącznie w trybie full-duplex i wykorzystuje do transmisji danych tylko media światłowodowe. Ten fakt zwolnił twórców 10 Gigabit Ethernetu z konieczności implementacji w standardzie mechanizmu detekcji kolizji (CSMA/CD).

Poza tym standard 802.3ae dziedziczy podstawowe parametry po technologiach Ethernet, Fast i Gigabit Ethernet: minimalną i maksymalną wielkość ramki oraz jej format. Najnowszy Ethernet obsługuje takie standardy, jak 802.1Q - określający zasady budowy sieci wirtualnych, 802.1p - definiujący sposób ustalania priorytetów transmisji i 802.3ad - opisujący agregację połączeń.

Specyfikacja 802.3ae definiuje dwa rodzaje interfejsów fizycznych nazwane LAN PHY i WAN PHY - przeznaczone odpowiednio do obsługi łączy sieci lokalnych i rozległych. Najważniejsze ze złączy LAN PHY to: 10Gbase-SR o zasięgu 26-300 m, 10Gbase-LR - 10 km i 10Gbase-ER - 40 km.

Definicja interfejsu WAN PHY umożliwia budowę łączy, w których transmisja jest kompatybilna z łączami OC-192c sieci optycznych SONET. Maksymalne odległości, na jakie można przesyłać dane, są takie same jak w przypadku interfejsów sieci lokalnych, ale interfejsy WAN są przystosowane do wykorzystywania infrastruktury SONET Layer 1. Dzięki temu operatorzy posiadający już sieci SONET mogą stosować pracujące w nich multipleksery lub repeatery do transmisji ethernetowych. W przypadku interfejsów WAN PHY, w odróżnieniu od tradycyjnych łączy OC-192c, w technologii 10 Gigabit Ethernet nie jest niezbędne spełnienie tak rygorystycznych wymogów co do opóźnień czy dokładności laserów wykorzystywanych w transmisji itp.

Drogie pudełka

Urządzenia sieciowe pracujące w standardzie 10 Gigabit Ethernet są już dostępne na rynku. Wszyscy główni producenci rozwiązań sieciowych prezentowali je na tegorocznych, majowych targach NetWorld+Interop w Las Vegas. Ceny tych rozwiązań eliminują je na razie z zastosowań w sieciach korporacyjnych. Za moduł sieciowy, umożliwiający transmisję z szybkością 10 Gb/s, trzeba zapłacić ok. 40-60 tys. USD. Cena ta może jednak okazać się atrakcyjna dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy rozważają nowy Ethernet jako alternatywę dla technologii OC-192c. Pojedynczy pracujący w niej port kosztuje ok. 300 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200