Światło w powietrzu

Lucent Technologies z TeraBeam Networks utworzy firmę dostarczającą rozwiązania transmisji danych z wykorzystaniem laserów.

Lucent Technologies z TeraBeam Networks utworzy firmę dostarczającą rozwiązania transmisji danych z wykorzystaniem laserów.

TeraBeam Networks specjalizuje się w opracowywaniu i dostarczaniu rozwiązań transmisji z wykorzystaniem laserów. W nowej spółce TeraBeam Internet Networks Lucent obejmie 30% udziałów. Wszystkie urządzenia opracowywane przez nowo powstałą firmę będą sprzedawane z logo Lucenta.

Mgła wrogiem danych

Technologia transmisji danych za pośrednictwem laserów ma ogromne zalety. Nie wymaga budowy dedykowanej infrastruktury ani zezwolenia na przydział pasma komunikacyjnego. Ponadto transmisja danych przy wykorzystaniu laserów jest szybsza niż większość alternatywnych systemów bezprzewodowej transmisji danych. Rozwiązanie TeraBeam umożliwia transmisję z przepustowością kilku gigabitów na sekundę. Pozwala to instalować lasery praktycznie wszędzie, gdzie potrzebne jest szybkie zapewnienie komunikacji bez opóźnień.

Lasery mają jednak poważne ograniczenia. Transmisja może zostać zakłócona podczas ulewnego deszczu i dużej mgły. Dlatego specjaliści prognozują, że ten sposób przesyłania danych nie będzie powszechnie wykorzystywany. Znajdzie zastosowanie jako rozwiązanie tymczasowe - gdy inne media transmisyjne nie będą dostępne.

Alians z TeraBeam to nie pierwszy krok Lucenta na rynku transmisji optycznych i bezprzewodowych. Firma oferuje już dwa zestawy rozwiązań określane jako: WaveStar i OpticAir. Ta druga umożliwia bezprzewodową transmisję laserową między dwoma punktami. Rozwiązanie TeraBeam pozwala na jej rozszerzenie. Firma opracowała stację bazową, która może jednocześnie komunikować się nie z jednym, lecz wieloma punktami.

Samo o sobie

Jednocześnie Lucent przedstawił plany wyodrębnienia działu Enterprise Net-works Group. Od września br. zacznie działać powstała na jego bazie firma o rocznych obrotach szacowanych na ok. 8 mld USD. Firma, której nie nadano jeszcze nazwy, będzie dysponować własnym budżetem na badania i rozwój produktów (R&D). Samodzielność ma sprawić, iż będzie ona szybciej reagować na zmieniające się potrzeby rynku teleinformatycznego.


TOP 200