Światełko w tunelu coraz jaśniejsze

IDC potwierdziło swoje prognozy o wzroście nakładów związanych z technologiami informatycznymi do końca 2002 r. - i to pomimo negatywnych wyników, jakie przyniósł pierwszy kwartał tego roku.

IDC potwierdziło swoje prognozy o wzroście nakładów związanych z technologiami informatycznymi do końca 2002 r. - i to pomimo negatywnych wyników, jakie przyniósł pierwszy kwartał tego roku.

W drugiej połowie 2002 r. ożywienie gospodarcze zaowocuje większymi zyskami podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji zwiększeniem ich budżetów na zakup produktów i usług IT, przewiduje firma badawcza.

Zobacz również:

  • Spotify prognozuje 100 mld USD przychodów w ciągu 10 lat
  • W porównaniu z europejskim polski przemysł nie lubi nowoczesnych technologii

IDC dokończyła niedawno szacunki związane z wydatkami na IT w 54 krajach, publikując je w cyklicznym raporcie Worldwide Black Book. Nowa "Czarna księga" mówi o 5-procentowym wzroście światowych nakładów w tym roku i dalszym, dochodzącym do 10 proc. w 2003 r. W USA wydatki związane z IT wzrosną w tym roku o 4 proc., a w następnym roku osiągną 9-procentowy wzrost.

"Przed ożywieniem w makroekonomii, przekładającym się na wzrost zysków, zawsze następuje zwolnienie trwające 1-2 kwartały" - twierdzi przedstawiciel IDC - "Zgodnie z ekonomicznymi prognozami przewidujemy, że znacząca poprawa w zakresie nakładów na IT zacznie się w połowie tego roku". Sytuacja gospodarcza w pierwszym kwartale była trudna dla przedsiębiorców. Wielu klientów przyjęło postawę "na przeczekanie", zwlekając z decyzją o zwiększeniu swych wydatków na rozwiązania informatyczne. Badania IDC dotyczące użytkowników końcowych wskazują jednak silny trend do zwiększania budżetów na IT w drugiej połowie roku.

W Europie Zachodniej IDC przewiduje w tym roku całkowity wzrost o 6 proc., pomimo zmniejszenia o 2 proc. wydatków na sprzęt. Także w USA wydatki na sprzęt nadal będą spadać (w tym roku o 8 proc.), a konkurencja cenowa dotknie sektor PC. Z drugiej strony amerykańskie wydatki na oprogramowanie wzrosną w tym roku o 9 proc. W Japonii, gdzie gospodarcza recesja nadal będzie dyktować warunki, krzywa wydatków "rok do roku" pozostanie płaska. Najsilniejszy wzrost odnotują Chiny, gdzie na technologie informatyczne wyda się w tym roku o 24 proc. więcej niż w 2001 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200