Świąteczny robak Reezak

Na tydzień przed świętami w Europie uaktywnił się nowy robak o nazwie Reezak. Pojawia się jako wiadomość poczty elektronicznej zawierająca w wierszu temat tekst: "Hi", a sama wiadomość brzmi: "I can't describe my feelings, but all I can say Happy New Year :-) Bye,".

Na tydzień przed świętami pojawił się w Europie nowy robak w przesyłkach poczty elektronicznej zawierających życzenia noworoczne oraz załącznik - rzekomo z animacją świąteczną. Firma Computer Associates ostrzega, że animacja ta, po uruchomieniu, podejmuje próbę usunięcia plików systemowych Windows.

Robak o nazwie Reezak, pojawia się jako wiadomość poczty elektronicznej zawierająca w wierszu temat tekst: "Hi", a sama wiadomość brzmi: "I can't describe my feelings, but all I can say Happy New Year :-) Bye,".

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Załącznik o nazwie Christmas.exe, towarzyszący przesyłce, ma być animacją Macromedia Flash. Po wywołaniu załącznika robak wysyła siebie pod adresy zawarte w książce adresowej i próbuje usunąć niektóre pliki z katalogu Windows, a także wyłączać pewne klawisze klawiatury. Robak rozprzestrzenia się z klientów poczty elektronicznej Microsoft Outlook lub Outlook Express.

Z kolei Symantec podaje też inny efekt odpalenia załącznika informując, że próbuje on także rozprzestrzeniać się przez aplikację mIRC (Internet Relay Chat) lub katalogi współdzielone. Firma podaje także, że robak próbuje usuwać pliki programów antywirusowych.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych skutków działania tego robaka należy zaniechać otwierania nieoczekiwanych załączników, a w sieciach firmowych dobrze jest blokować wszystkie załączniki z rozszerzeniem .EXE.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200