Świat według Intela

Jak Intel napędza spiralę wyścigu uzbrajania komputerów w nowe procesory.

Jak Intel napędza spiralę wyścigu uzbrajania komputerów w nowe procesory.

Intel Corporation dominuje od kliku lat na rynku procesorów i narzuca kierunki jego rozwoju. Swoją pozycję zawdzięcza przede wszystkim strategii masowej produkcji tanich układów, utrzymywaniu zgodności ze starszymi wersjami procesorów, a także szerokiemu udostępnianiu i promocji opracowywanych układów, które ułatwiają nawet małym producentom sprzętu komputerowego szybkie wprowadzanie na rynek modeli komputerów z najnowszymi wersjami procesorów.

Polskie firmy na I miejscu w Europie - program IPI

Procesory Intela są wykorzystywane zarówno przez większość liczących się na rynku światowym producentów, jak i przez dziesiątki tysięcy małej i średniej wielkości firm, składających się ze standardowych elementów względnie niewielkiej liczby komputerów PC. Dla tych ostatnich, Intel przygotował specjalny program współpracy tzw. IPI (Intel Procesor Integrator). Program przeznaczony jest dla producentów wytwarzających nie więcej niż 4000 komputerów rocznie. Uzyskanie certyfikatu IPI wymaga ukończenia przez pracowników firmy szkolenia dotyczącego procesorów Intela i zasad ich montażu oraz zaliczenia odpowiednich testów.

Posiadacze certyfikatu regularnie otrzymują aktualne materiały marketingowe i techniczne oraz mogą kupować po niższych cenach zestawy iBPP (Intel Boxed Pentium Processor), zawierające procesor oraz elementy niezbędne do jego montażu. Program IPI wystartował w końcu 1994 r. w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie zdobył dużą popularność. Pod koniec 1995 r. Intel zdecydował się na wprowadzenie IPI w Europie. Obecnie na naszym kontynencie działa ok. 4000 firm z tytułem IPI, z czego najwięcej, bo ok. 600 w Polsce.

Utracone nadzieje

Na rynku procesorów dla komputerów PC Intel nie ma zagrażających mu konkurentów. Kilka lat temu wydawało się, że porozumienie IBM, Apple i Motoroli będzie w stanie zaproponować alternatywną dla intelowskiej platformę komputerową. Niestety, inicjatywa ta straciła impet i zapowiedzi taniego, masowo produkowanego, konkurencyjnego pod względem wydajności sprzętu nie sprawdzają się. Procesory PowerPC są wykorzystywane głównie przez Apple, którego udział w polskim rynku komputerów osobistych nie przekracza 2%. IBM praktycznie wycofał się z produkcji komputerów PC z procesorem PowerPC, ograniczając się do bardziej zaawansowanych i wytwarzanych w małych seriach serwerów i stacji roboczych. Z kolei Motorola nie jest liczącym się producentem komputerów, choć jest największym wytwórcą układów sterowania wykorzystujących m.in. PowerPC.

Dość silną pozycję w projektowaniu i produkcji procesorów mają takie firmy, jak Digital i Hewlett-Packard, ale ich układy są przeznaczone przede wszystkim dla węższego kręgu odbiorców drogiego, specjalizowanego sprzętu komputerowego.

Obecnie pewną konkurencję dla Intela stanowią AMD i Cyrix. Są to jednak znacznie mniejsze firmy, którym trudno jest wypromować własną platformę i istotnie zagrozić Intelowi. Cyrix osiągnął ostatnio pewne sukcesy, opracowując układy o architekturze intelowskiej charakteryzujące się lepszą wydajością. Procesory Cyrixa są wykorzystywane przez kilku liczących się na rynku producentów, m.in. Hewlett-Packard czy NEC, ale tylko w ograniczonym zakresie i nielicznych modelach komputerów.

Wintel, czyli sprzężenie zwrotne

Sukces Intela wynika ze zdolności firmy do szybkiego opracowywania i wprowadzania do masowej produkcji wciąż nowych, wydajniejszych układów, które jednocześnie nie wywołują rewolucji, a raczej bezpieczne i łatwiejsze do zaakceptowania dla odbiorców zmiany ewolucyjne. Intel nawiązał współpracę z liderem na rynku oprogramowania - firmą Microsoft, co owocuje wzajemnym napędzaniem popytu na dopasowaną platformę "Windows-Intel", czasem określaną mianem Wintel.

Zdaniem wielu specjalistów na rynku są lepsze systemy operacyjne niż Windows, również procesory Intela nie są przez niektórych oceniane jako najlepsze z dostępnych. Jednak w najważniejszym segmencie rynku - odbiorców korporacyjnych, oprócz jakości konstrukcji, wydajności i innych obiektywnych parametrów liczą się też takie czynniki, jak pewność inwestycji w sprawdzone platformy, standaryzacja rozwiązań, szeroka dostępność serwisu, łatwość dokonania upgrade'u, a więc ogólnie niższe przewidywane koszty eksploatacji. Wzrost popularności systemu Windows w zastosowaniach biznesowych niewątpliwie przyczynił się również do koniunktury na procesory Intela.

Intel rozpoczął przystosowywanie swoich układów do współpracy z graficznymi systemami operacyjnymi Microsoft. Najlepszym tego przykładem jest procesor Pentium Pro, który wraz z zestawem układów wspomagających 440FX (Natoma) jest zoptymalizowany do pracy pod Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200