Świat się zmienia. SAP nadąża

SAP udowadnia, że od nowych modeli konsumpcji technologii już nie będzie odwrotu. Producent rozwiązań klasy ERP konsekwentnie zmienia sposób świadczenia usług i dostępu do swoich rozwiązań. Dziś inaczej już nie można. Organizacje, jeśli nie zmiany całkowitej modelu dostępu do technologii, chcą mieć przynajmniej wybór między as a Service a tradycyjnym zakupem licencji SAP. Skoro na co dzień, jako konsumenci, korzystamy z subskrypcji, dlaczego świat biznesu miałby postępować inaczej?

SAP to nie sama technologia, ale też ekosystem partnerów i klientów. Rozdanie nagród SAP Innovation Awards. Fot. materiały prasowe SAP

Propozycja RISE with SAP (SAP RISE) to naturalna konsekwencja rozwoju usług chmurowych i zmieniania się proporcji między IT świadczonym w sposób tradycyjny a chmurowym. W świecie wymogu transformacji cyfrowej, która staje się czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej, a czasem o być albo nie być organizacji na rynku, obniżenie bariery wejścia w daną technologię – szczególnie tak złożonej jak systemy klasy ERP, warte jest co najmniej zwiększonej uwagi. Tym bardziej, że historyczna zmiana, jaką rynkowi zaproponował SAP to coś więcej niż udostępnienie ERP w modelu subskrypcyjnym. SAP zaproponował przedsiębiorstwom swoistą podróż w lepszy, bardziej odpowiedzialny i zrównoważony świat. Przesada? Niekoniecznie. Podczas jesiennego, najważniejszego dla społeczności SAP w Polsce spotkania SAP NOW, które odbyło się w Sopocie, miałem okazję nie tylko posłuchać oficjalnych historii klientów SAP, ale też zamienić kilka zdań w niezobowiązujących rozmowach. Takie są najlepsze, ponieważ pozwalają wydobyć z rozmówcy nieco więcej niż tylko uprzejmości. Więc tak. SAP stał się prostszy i bardziej przyjazny dla biznesu firm. Prostszy, ale nadal dający ogromne możliwości wsparcia przedsiębiorstw. Przyjazny, ale jednocześnie biznesowo skuteczny. Uzyskanie przejrzystości, przy jednoczesnym nowym modelu konsumpcji, stało się atutem dla firm chcących, czy czasem zmuszonych strategicznie do cyfrowej zmiany. Ale firmy coraz częściej chcą zmieniać się cyfrowo i zarazem odpowiedzialnie. Jako rynek staliśmy się bardziej świadomi potrzeb zachowania równowagi środowiskowej. Konsumenckie zero waste i baczenie na ślad węglowy w przypadku SAP znalazły odzwierciedlenie na poziomie prowadzenia biznesu – własnego i klientów. Ponad ¾ wszystkich transakcji biznesowych na świecie jest przeprowadzanych za pośrednictwem systemów SAP – wspomniał Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska. A to daje ogromne możliwości w zakresie wsparcia przedsiębiorstw w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Dlatego w podstawowe systemy analityczne i transakcyjne SAP wbudował rozwiązania pomagające analizować emisję gazów cieplarnianych. Producent wprowadził też SAP Product Footprint Management, rejestrujący ślad środowiskowy produktów w całym łańcuchu dostaw. „Tym działaniem chcemy pokazać, że zrównoważony rozwój jest nie tylko możliwy, ale i opłacalny – wyjaśniał Thomas Duschek.

Zmień myślenie

Spotkanie w Sopocie miało na pewno jako jedno z wielu zadań również zadanie edukacyjne. Systemy klasy ERP, szczególnie te dedykowane sektorowi enterprise, to wielkie inwestycje. Zmiana w kierunku modelu as a Service, nawet podparta najlepszymi parametrami biznesowymi, wymaga nie tylko czasu, ale i zmiany sposobu myślenia zarządów. To oczywiście się dzieje, ale wymaga nieco dłuższej chwili. Dlatego tak ważne są przykłady wielkich, którzy zdecydowali się na nową ścieżkę rozwoju z SAP i jego partnerami technologicznymi. Swoją drogą to znak czasu – tworzenie partnerstw i budowanie wielkich ekosystemów, które mogą finalnie dać przedsiębiorstwom więcej.

Zobacz również:

  • Jak cyfryzują się polskie przedsiębiorstwa
  • GPW przenosi swój nowy system transakcyjny

Sukces firm będzie zależeć od umiejętności budowania nowatorskich rozwiązań, dobierania kart z wielkiej talii możliwości zawierającej różnorodne technologie, koncepcje organizacyjne i pozornie odległe przykłady sukcesów oraz innowacji.

Podczas konferencji mocnym akcentem były wspomniane przykłady cyfrowej zmiany. Choćby ten z Grupy Veolia, która zdecydowała się na całościową transformację biznesu i przeniesienie kluczowych procesów on-premise ERP do SAP S/4HANA Cloud. Dla Grupy Veolia Polska jest piątym najważniejszym rynkiem. Firma, działająca w sektorach wodno-ściekowym, energetycznym oraz zarządzania odpadami, przyjęła w swojej strategii transformację ekologiczną i realizację projektów dekarbonizacyjnych. Za cel stawia sobie także transformację w kierunku inteligentnego przedsiębiorstwa. Wejście w program RISE with SAP jest więc naturalną konsekwencją przyjętych założeń rozwojowych organizacji. „Jako pierwsza z firm energetycznych w Polsce wdrażamy rozwiązania chmurowe SAP do zarządzania wszystkimi zasobami w przedsiębiorstwie, obejmujące kluczowe procesy biznesowe, co pozwoli nam na harmonizację i wystandaryzowanie szeregu procesów. Zintegrujemy różne aplikacje w jednej oraz rozbudujemy nasze możliwości analiz, co przełoży się na efektywne i szybkie decyzje biznesowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszej grupy w Polsce, w skład której wchodzi wiele spółek w całym kraju. Spółek dostarczających energię i usługi wodno-kanalizacyjne dla 3 mln Polaków” – mówił Luiz Hanania, wiceprezes zarządu, zastępca dyrektora generalnego Grupy Veolia w Polsce, dyrektor ds. finansowych, efektywności operacyjnej, transformacji cyfrowej i innowacji na Strefę Europy Środkowo-Wschodniej.

Grupa Veolia w Polsce, prowadząca działalność w 123 miejscowościach w kraju, przeniesie rozwiązania on-premise do środowiska cloud. Pozwoli to między innymi na szybsze raportowanie, zaawansowane analizy w czasie rzeczywistym i ograniczenie śladu danych o 50 %. Organizacja do kluczowej zmiany wykorzysta synergię dwóch wielkich graczy - rozwiązań RISE with SAP i certyfikowanej przez SAP infrastruktury warszawskiego regionu Google Cloud.

Zmiana musi być dogłębna

Takie wdrożenia są mocnym sygnałem do całego ekosystemu partnerów i klientów SAP – zmiany nas czekają, bo taka jest przyszłość biznesu, chodźcie, zróbmy to razem. Ale, jak już wspominałem, budowanie dojrzałości cyfrowej to droga rozłożona na wiele etapów – długa, ale z określonym celem. Jak akcentował szef SAP w Polsce, by stać się wydajnym, zwinnym i inteligentnym przedsiębiorstwem potrzeba całościowej transformacji polegającej na zmianie kultury i postrzegania środowiska biznesowego. To jedno z ważniejszych przesłań. Sam zakup technologii, nawet najbardziej chmurowych, nie przebuduje organizacji. Stanie się kolejną nakładką technologiczną na warstwie niedoskonałych struktur biznesowych i nieułożonych procesów.

W Sopocie SAP – znów odwołam się do funkcji edukacyjnej, podpartej najlepszymi praktykami – wskazał swoim klientom firmy, które nie tylko chcą się zmieniać (niezależnie od aktualnego modelu konsumpcji) technologicznie, ale transformują organizację we wspomniany wcześniej sposób.

Przyznanie 7 nagród SAP Innovation Awards dla organizacji, które w najbardziej innowacyjny sposób wykorzystują rozwiązania z ekosystemu SAP pokazuje, że dojrzałych cyfrowo firm jest coraz więcej i mogą być one swoistym przewodnikiem po transformacji. Wśród nagrodzonych firm i instytucji znalazły się: Amica, Ciech, Ministerstwo Sprawiedliwości, MORIS, Olimp Laboratories, Pfleiderer Polska oraz Tele-Fonika Kable.

Świat się zmienia. SAP nadąża

Prof. Piotr Płoszajski z Katedry Teorii Zarządzania w SGH w Warszawie podczas wystapienia na SAP NOW. Fot. materiały prasowe SAP

Wnioski?

Właściwie można powtórzyć cały początek tekstu. Od cyfrowej zmiany nie będzie ucieczki. Trochę militarystycznie: zmieniaj się albo giń. Najważniejszym pytaniem nadal jednak pozostanie – jak się zmieniać. I jak dostosować tempo i kierunek zmian organizacji do szerszego, czasem globalnego kontekstu biznesowego. Podczas SAP NOW prof. dr hab. Piotr Płoszajski z Katedry Teorii Zarządzania w SGH w Warszawie, stwierdził, że obecnie jesteśmy świadkami kresu zarządzania, jakie znaliśmy. Według niego sukces firm będzie zależeć od umiejętności budowania nowatorskich rozwiązań, dobierania kart z wielkiej talii możliwości zawierającej różnorodne technologie, koncepcje organizacyjne i pozornie odległe przykłady sukcesów oraz innowacji. Na pewno wiadomo jedno – tempo technologiczne wymusi na wielu firmach zburzenie do fundamentów i budowanie organizacji/procesów/struktur/technologii na nowo. Dotyczy to każdej branży, np. logistyki, o czym rozmawialiśmy w naszym podcaście Tech Trends z partnerem wdrożeniowym SAP, NTT DATA Business Solutions..

Powtórzę więc - ucieczki przed zmianą nie ma. A jeśli tak, to będzie to tylko ucieczka do przodu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200