Świat na barkach Microsoftu

W trakcie kolejnej edycji corocznego sympozjum PDC (Professional Developers Conference), która odbędzie się we wrześniu br., Microsoft zademonstruje nową platformę obiektową o nazwie kodowej Atlas, zorientowaną na uproszczenie procesu tworzenia aplikacji webowych po stronie klienta.

Jak zapewnia Charles Fitzgerald, przedstawiciel koncernu, platforma Atlas stanowi połączenie technologii dostępnych w przeglądarce Internet Explorer, które umożliwiały odświeżanie stron w tle bez konieczności wysyłania nieustannych zapytań do serwera. Mowa tu o DHTML (Dynamic Hypertext Markup Language) i HTTP XML (Hypertext Transfer Protocol Extensible Markup Language), które stanowiły zasadniczą część środowiska AJAX (Asynchronous Javascript and XML). Ten styl programowania pozwala na dynamiczne zmiany aplikacji na otwartej w przeglądarce stronie bez zmian na serwerze.

"Atlas to po prostu zbiór standardowych kodów Javascript, które deweloperzy mogą umieścić w swoich aplikacjach sieciowych i sprawić, aby ich strony internetowe były bardziej interaktywne", uważa Fitzgerald.

Zobacz również:

  • Windows 11 otrzyma kompatybilność z widżetami firm trzecich
  • Najlepszy szef w IT to Shantanu Narayen z Adobe. Wyniki badania Glassdoor 2021

DHTML i HTTP XML pojawiły się po raz pierwszy w Internet Explorerze jeszcze w 1997 r., jednak początkowo nie były zbyt popularne wśród deweloperów. W dzisiejszych czasach trendy projektowania stron WWW zmierzają w kierunku wypełniania witryn wszelkimi graficznymi i multimedialnymi fajerwerkami. Microsoft ma nadzieję, że właśnie dzięki Atlasowi uda się uprościć ten proces.

Fitzgerald zapewnia, że technologie zaimplementowane w Atlasie mają być kompatybilne z wszystkimi używanymi obecnie przeglądarkami, nie tylko z Internet Explorerem.

Eksperci sądzą, że pojawienie się platformy Atlas to odpowiedź giganta z Redmond na połączenie firm Adobe i Macromedia. Ostatnia ze wspomnianych firm opracowała znakomite multimedialne aplikacje sieciowe działające po stronie klienta za pomocą odtwarzacza Flash. Prezentacja platformy nastąpi na wrześniowym PDC, a premiery jej pełnej wersji należy spodziewać się wkrótce potem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200