Świat hurtowni danych

Europejska konferencja SAS Institute odbyła się pod znakiem nadchodzącej premiery Orlando II.

Europejska konferencja SAS Institute odbyła się pod znakiem nadchodzącej premiery Orlando II.

Ponad 2000 uczestników wzięło udział w corocznej konferencji europejskich użytkowników systemów SAS Institute Seugi '96. Podczas największej w tym roku konferencji informatycznej w Niemczech odbyło się spotkanie przedsiębiorców zamierzających wdrażać systemy SAS. Do Hamburga przyjechało 50 przedstawicieli największych polskich banków i agencji ubezpieczeniowych, korzystających z aplikacji SAS Institute.

Orlando II, nowa wersja systemu SAS do zarządzania hurtowniami danych jest obecnie testowana w przedsiębiorstwach na całym świecie. W tej wersji systemu będzie można wykorzystywać technologie Rapid Warehousing i MOLAP (Multi-dimentional On-line Analytical Proccessing), narzędzia do importowania i modelowania baz danych, jak SAS Data Mining, programy do komunikacji z Internetem, system Warehouse Administrator, który jest menedżerem stosowanych w przedsiębiorstwie aplikacji do tworzenia i zarządzania hurtowniami danych. Do platform systemowych, które stanowią środowisko działania systemów SAS w III kw. br., dołączy system Windows NT oparty na procesorze Alpha.

"Kierunkiem rozwoju systemów SAS w najbliższych kilkunastu latach są na pewno wewnętrzne sieci korporacyjne i współpraca z aplikacjami pisanymi w języku Java" - twierdzi Phil Winter, odpowiedzialny za politykę marketingową SAS w Europie. Uważa on, że koncepcja sieci wewnętrznych najbardziej odpowiada charakterowi aplikacji SAS, służących do zarządzania dużymi ilościami, często rozproszonych danych. Jak twierdzi Phil Winters, projekt zbliżony do koncepcji Suna przedstawił SAS Institute już w 1994 r. wraz z pojawieniem się autorskiej technologii segmentacji poszczególnych aplikacji systemu SAS. W Orlando II użytkownik systemu będzie mógł zarówno prezentować dane na stronie WWW, jak i importować je z Internetu.

Nowością SAS Institute były zapowiadane już w zeszłym roku gotowe aplikacje do zarządzania ryzykiem bankowym i CFO Vision, program służący do konsolidacji wyników w dużych organizacjach finansowych. Prezentacje obejmowały również system PH/Clinical w wersji 2.0, stworzony z myślą o prowadzeniu badań klinicznych w firmach farmaceutycznych. Tworzenie gotowych aplikacji jest - zdaniem Jima Goodnighta - równie istotne jak przygotowywanie narzędzi do projektowania systemów. CFO Vision, znany wcześniej pod nazwą SAS Finance, jest pierwszą gotową aplikacją z całego cyklu zapowiadanego jeszcze w ub.r. Do końca br. - jak twierdzą przedstawiciele firmy - powinien ukazać się podobny do CFO pakiet, tym razem służący do zarządzania kadrami w przedsiębiorstwach.

"Na Seugi uczestniczyliśmy w prezentacjach, które dotyczyły bankowości, a przede wszystkim wykorzystywanej przez nas aplikacji Motore, zawierającej wielowymiarową bazę danych w module MOLAP" - wyjaśnił Jacek Skowroński, przedstawiciel PKO S.A. i autor jednego z dwóch wygłaszanych na Seugi '96 polskich referatów.

Natomiast Marek Ujejski, wiceprezes Banku Śląskiego, odpowiedzialny za informatyzację , zwrócił uwagę na narzędzia do zarządzania ryzykiem, które wykorzystywane są np. przy natychmiastowym oszacowaniu zyskowności lokat terminowych. "Sektor finansowy jest najlepiej przygotowany w Polsce na przyjęcie bardzo zaawansowanych rozwiązań, jakimi są systemy SAS" - stwierdziła Elżbieta Kijowska, z polskiego oddziału firmy.


TOP 200