Świat biurka i okolic

Chociaż rosnące co roku rozmiary targów CeBIT powodują, że nowości informatyczne giną wśród innych produktów, to światowi producenci sprzętu i oprogramowania wciąż wykorzystują je do prezentacji swoich największych osiągnięć.

Chociaż rosnące co roku rozmiary targów CeBIT powodują, że nowości informatyczne giną wśród innych produktów, to światowi producenci sprzętu i oprogramowania wciąż wykorzystują je do prezentacji swoich największych osiągnięć.

CeBIT - obok amerykańskich targów COMDEX - należy do największych targów technologii informatycznych na świecie i wciąż przyciąga stale zwiększającą się liczbę wystawców, którzy adresują swoją ofertę na rynek europejski. Jednocześnie każdy producent oprogramowania lub sprzętu stara się zaprezentować atrakcyjne nowości, które przyciągną uwagę zwiedzających, potencjalnych klientów lub dziennikarzy. W rzeczywistości cykl opracowania produktów nie jest zgodny z kalendarzem imprez targowych. Dlatego wśród anonsowanych nowości można znaleźć takie, które już ujrzały światło dzienne, ale jest to pierwsza prezentacja na rynku europejskim oraz produkty, które będą dostępne w przyszłości - za kilka dni, tygodni lub miesięcy.

700 MHz Intela

Premierę nowych procesorów Celeron - taniej wersji Pentium II dla komputerów stacjonarnych oraz modeli Pentium II dla notebooków Intel zapowiedział na kwiecień, a więc w kilka tygodni po zakończeniu targów. Wszyscy liczący się producenci komputerów mają dostęp do nowych układów i już opracowali konstrukcje wykorzystującego je sprzętu. Zgodnie z wymaganiami Intela, współpracujące z nim firmy nie mogą jednak prezentować komputerów przed premierą procesora. Niemniej na CeBIT '98 można było zobaczyć nowe modele notebooków, wyposażone w Pentium II Mobile, które oficjalnie przedstawiano jako sprzęt z Pentium 266 MHz.

Intel zorganizował konferencję, podczas której wiceprezes firmy Albert Y. C. Yu przedstawił plany rozwoju architektury intelowskiej, a także fizyczne moduły z układami, które mają pojawić się w najbliższych miesiącach - Pentium II dla notebooków, Celeron i procesory w nowej obudowie, przystosowanej do standardu gniazda Slot 2. Ponadto w ramach tzw. prezentacji technologii Albert Yu pokazał komputer wyposażony w prototypowy procesor - po uruchomieniu typowego oprogramowania do testowania wydajności pojawiła się informacja, że układ pracuje z częstotliwością ponad 700 MHz.

Natomiast firma AMD - największy obecnie konkurent Intela, która w ub.r. wykorzystała CeBIT do intensywnej reklamy procesorów K6 - w tym roku ostrożniej promowała nowe układy K6 3D, mające się pojawić na rynku w III kwartale tego roku. Procesory te są wyposażone w dodatkowy zestaw instrukcji do obsługi wyświetlania grafiki 3-wymiarowej i będą konkurować z układami Katmai, których premiery można oczekiwać na początku roku 1999.

Przenośne i bezpieczne

Choć pod względem wydajności notebooki wyraźnie ustępują i będą w najbliższych latach ustępować komputerom stacjonarnym, jest to sprzęt wykorzystujący najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie, pozwalające na miniaturyzację elementów, obniżanie poboru mocy i efektywną dyssypację ciepła. W ubiegłych latach najciekawsze modele notebooków prezentował IBM (np. Buterfly - ThinkPad z rozkładaną klawiaturą) lub Digital wprowadzający supercienkie modele HiNote. W tym roku do najbardziej oryginalnych, prezentowanych na targach, komputerów przenośnych należały modele Hewlett-Packarda i Siemens Nixdorfa.

Notebooki wysokiej klasy są obecnie wyposażane przede wszystkim w wyświetlacze 13" lub 14", a tańsze modele popularne w ekrany 12". Jednocześnie, pod względem cech funkcjonalnych, trudno jest zauważyć różnice w sprzęcie oferowanym przez znane firmy i małych producentów z Dalekiego Wschodu. Ci ostatni również oferują komputery przenośne, wyposażone w najnowsze procesory Intela, duże 13" lub 14" wyświetlacze oraz pełne możliwości multimedialne i komunikacyjne.

Hewlett-Packard przedstawił wyjątkową konstrukcję - notebook OmniBook Sojourn o grubości 18 mm i wadze 1,4 kg. Ten supercienki i lekki model jest wyposażony w Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 12,1" wyświetlacz TFT i dysk o pojemności 2,1 GB. Jego czas pracy bez zewnętrznego zasilania nie przekracza jednak 2 godzin. Notebook będzie sprzedawany wraz z dodatkowym modułem rozszerzającym, który zawiera m.in. napęd CD-ROM, stację dyskietek 1,44 MB oraz pełen zestaw gniazd I/O. OmniBook Sojourn ma się pojawić w sprzedaży w kwietniu br. - jego zapowiadana cena to ok. 6400 USD. Hewlett-Packard zaś zaprezentował HP Encryption Smart Card Security System - czytnik kart mikroprocesorowych przeznaczony dla całej rodziny OmniBook, który jest dodatkowym wyposażeniem, umożliwiającym sprzętowe zabezpieczenie notebooka przed uruchomieniem przez osoby niepowołane i dostępem do danych. System stosuje kodowanie informacji przy wykorzystaniu 40-bitowego klucza (w USA i Kanadzie stosowany jest klucz 128-bitowy). Aby uruchomić tak zabezpieczony notebook, użytkownik po włożeniu do czytnika karty mikroprocesorowej musi podać odpowiednie hasło.

Siemens Nixdorf zaprezentował Scenic Mobile 800 - notebook wyposażony w 14,1" wyświetlacz, zintegrowany czytnik kart mikroprocesorowych oraz klawiaturę, którą można odłączyć od korpusu obudowy i dalej pracować dzięki bezprzewodowemu połączeniu z komputerem (transmisja danych w paśmie podczerwieni). W konstrukcji Scenic Mobile 800 wykorzystano stopy magnezowe, które zapewniają dużą trwałość i odporność urządzenia na uszkodzenia. Zintegrowany czytnik kart mikroprocesorowych umożliwia nie tylko sprzętowo-programowe zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem do komputera, ale również może znaleźć zastosowanie do przeprowadzania transakcji bankowych lub handlowych przez Internet. Notebooki te trafią na rynek w połowie br.

Choć na targach nie było oficjalnej prezentacji notebooków wyposażonych w Pentium II Mobile, wiele firm nie ukrywało, że nowe modele są w rzeczywistości komputerami, które będą za kilka tygodni sprzedawane w konfiguracji z tym procesorem. Przykładem mogą być notebooki: TravelMate 7300 i Extensa 710 firmy Acer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200