Świat biurka i okolic

Monitory, projektory LCD i wyświetlacze plazmowe

Rozwój technologii wyświetlaczy LCD i monitorów plazmowych szybko przybliża ich masowe zastosowania. Prezentacja tego typu urządzeń na tegorocznych targach CeBIT stwarza wrażenie, że jesteśmy na progu rewolucyjnej zmiany technologii wyświetlania obrazów. Już za kilka lat klasyczne monitory i telewizory wyposażone w lampy kineskopowe będą zaliczane do sprzętu zanikającego.

Wyświetlacze LCD o wymiarach 20-30" lub większe ekrany plazmowe nie są nowością, ale dotychczas prezentowano przede wszystkim technologię, a nie gotowe produkty. Obecnie płaskie 20" monitory są już na rynku, a niższej klasy 12 lub 14" modele są oferowane nie tylko przez wszystkich znanych producentów, ale również wiele małych firm z Azji. Oznacza to znaczny wzrost konkurencji i dlatego można oczekiwać szybkiej obniżki cen monitorów LCD.

NEC przedstawił - oprócz znanych już monitorów 14 i 20" - nowe modele LCD 15 i 18", które będą dostępne w najbliższym czasie, potężny projektor LCD o jasności ok. 3500 lumenów, 33" wyświetlacz plazmowy PlasmaSync 3300 i jego 42" wersję - PlasmaSync 4200 W.

Natomiast Hitachi prezentowała 25 i 41" wyświetlacze plazmowe, a także 30" monitor LCD, który był jednak prezentacją technologii - nie jest na razie znana data ewentualnego wprowadzenia tego modelu do sprzedaży. Monitory LCD o wymiarach 14 lub 15" prezentowały również takie firmy, jak Samsung, Acer i Nokia.

Mimo że monitory ciekłokrystaliczne należały do podstawowego wyposażenia stoisk na targach CeBIT '98, nie oznacza to, że producenci modeli wyposażonych w lampy kineskopowe nie zaprezentowali nowych wzorów. Do najważniejszych nowości na targach w tej kategorii sprzętu można zaliczyć pojawienie się wielu modeli 19". Zaprezentowały je m.in. Nokia (model 446XS - ma być dostępny w czerwcu br.), Hitachi (CM752ET), NEC (MultiSync E900+) i Samsung (DynaFlat i Smart II 19").

Więcej koloru, wyższa rozdzielczość

Tegoroczny CeBIT nie stał się okazją do prezentacji szczególnie ciekawych rozwiązań lub technologii w dziedzinie druku laserowego i atramentowego, ale większość znanych producentów przedstawiła nowe, ulepszone modele drukarek. Podstawowy kierunek rozwoju urządzeń laserowych to zwiększenie szybkości drukowania i rozdzielczości. Coraz bardziej popularne stają się urządzenia laserowe do druku kolorowego i więcej firm wyraża zainteresowanie tym segmentem rynku. Oprócz znanych producentów kolorowych drukarek laserowych, jak Tektronix, Hewlett-Packard, Lexmark, QMS lub Xerox, sprzęt tego rodzaju zaprezentowały także inne firmy m.in. Panasonic, OKI i Fujitsu.

Wszystko wskazuje na to, że standardowa rozdzielczość laserowych drukarek monochromatycznych osiągnęła poziom 1200 dpi. Urządzenia o rozdzielczości 600 dpi należą najczęściej do klasy tanich modeli przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych. Jednocześnie wzrasta szybkość druku - do poziomu 16-32 str./min w przypadku drukarek przeznaczonych do obsługi grup użytkowników i pracy w sieci oraz 8-12 str./min dla modeli popularnych. Drukarki o szybkości 4-6 str./min wycofywane są z oferty i prawdopodobnie do końca br. znikną z półek sklepowych.

Hewlett-Packard na targach CeBIT zaprezentował nową rodzinę drukarek LaserJet 5000, zastępującą modele LaserJet 4V. Urządzenia te mają rozdzielczość 1200 dpi, drukują na papierze formatu A3 z nominalną szybkością 16 str./min. Ich modułowa budowa umożliwia dołączanie modułu do druku dwustronnego (duplex) i maksymalnie 4 podajników papieru o łącznej pojemności do 1100 arkuszy. LaserJet 5000 są przeznaczone głównie do obsługi grup roboczych.

Kyocera przedstawiła ulepszone modele drukarek laserowych rodziny ECOsys - FS-3700+ o rozdzielczości 600 dpi (2400 dpi przy zastosowaniu technologii poprawy jakości KIR2) i szybkości 18 str./min, FS-6700 - drukarkę formatu A3 o szybkości 20 str./min (wartość nominalna dla kartek A4) oraz popularny model FS-800 o szybkości druku 8 str./min, który jest zmodernizowaną wersją sprzedawanej obecnie drukarki FS-600. Wszystkie te modele mają być dostępne na polskim rynku w najbliższych miesiącach.

Canon, znany przede wszystkim z produkcji drukarek atramentowych, zaprezentował drukarkę laserową o rozdzielczości 1200 dpi i szybkości druku 17 str./min, która jest przeznaczona do obsługi grup roboczych. Ponadto firma ta wprowadziła przenośną, kolorową drukarkę atramentową BJC-50, ważącą zaledwie 900 g. Urządzenie jest wyposażone w interfejsy równoległy i IrDA (zdalna transmisja danych), własny akumulator zasilający i opcjonalną głowicę do skanowania dokumentów, która może być zainstalowana zamiast głowicy drukującej.

Lexmark pokazał dwie nowe drukarki atramentowe - Color Jetprinter 5000 i 5700. Lexmark 5000 ma rozdzielczość 1200 x 600 dpi, nominalną szybkość druku 5 str./min oraz pozwala na wykorzystanie głowic z 6-kolorowymi atramentami do druku fotografii. Drukarka jest tania - jej sugerowana cena to ok. 800 zł + VAT. Natomiast Jetprinter 5700 ma rozdzielczość 1200 x 1200 dpi i drukuje do 8 str./min w trybie mono. Również ten model może korzystać z druku 6-kolorowego i jego cena też ma być atrakcyjna - ok. 1300 zł.

Natomiast Epson zapowiada wprowadzenie do sprzedaży w kwietniu br. trzech nowych modeli atramentowych drukarek rodziny Stylus - Photo 700, Color 850 i Photo EX. Wszystkie mają rozdzielczość 1440 x 720 dpi i mogą drukować przy wykorzystaniu 6 kolorów. Stylus Photo EX jest drukarką formatu A3.


TOP 200