Świat Baana na NT

Tegoroczną wystawę Baan World '97 zdominowały rozwiązania przeznaczone dla nowej wersji systemu - Baan IV Back Office.

Tegoroczną wystawę Baan World '97 zdominowały rozwiązania przeznaczone dla nowej wersji systemu - Baan IV Back Office.

Podczas tegorocznej konferencji firmy Baan, w której wzięło udział ponad 1,5 tys. osób, holenderski producent ogłosił wprowadzenie na rynek najnowszej wersji systemu ERP (Enterprise Resource Planning) - Baan IV. Pracuje ona w środowisku Windows NT 4.0 i jest zintegrowana z pakietem oprogramowana serwerowego Microsoft BackOffice.

Baan IV z NT

"Po 19 latach oferowania systemu wyłącznie na platformę unixową, postanowiliśmy zmienić strategię. Przyczyn, które zdecydowały o stworzeniu wersji Baan IV na Windows NT, było kilka. Przekonani jesteśmy, że wkrótce platforma ta będzie dominować na rynku korporacyjnym. Zamierzamy jednak nadal wspierać oba systemy. Świadczy o tym chociażby fakt, że przygotowujemy wersję naszego systemu pracującą w środowisku 64-bitowego Unixa" - mówi Karl-Heinz Voss, prezes na Europę Środkową oraz dyrektor generalny Baan Deutschland GmbH.

Baan IV BackOffice przeznaczony jest dla firm, które opierają swoje systemy informatyczne na oprogramowaniu Microsoftu. Baan, wspólnie z Compaq Computer, zapowiedział stworzenie programu migracji dla swoich dotychczasowych klientów z poprzednich wersji systemu do Baan IV dla Windows NT. Producent liczy, że część firm zdecyduje się na zmianę starego systemu w związku z przygotowaniami do wprowadzenia jednolitej waluty europejskiej - Euro i zabezpieczeniem przed tzw. błędem roku 2000. Prawdopodobnie oprogramowanie Baana znajdzie się na płytach CDüROM Smart Start, zawierającym system automatyzujący instalację różnych aplikacji i systemów operacyjnych na serwerach Compaqa.

Integracja z pakietem BackOffice i architekturą API (Active Platform Internet) umożliwia m.in. wprowadzenie dodatkowych narzędzi internetowych oraz zastosowanie Microsoft Merchant Serwera do prowadzenia handlu elektronicznego. Baan zamierza wspierać w swoim produkcie także inne rozwiązania amerykańskiego producenta, w tym WolfPack (zestaw narzędzi umożliwiających budowę klastrów na serwerach NT), Exchange Server i Transaction Server oraz technologię middleware znaną jako Falcon. Nowe oprogramowanie Baana na razie współpracuje z dwiema bazami danych - Microsoft SQL Server 6.5 i Informix On-Line Dynamic Server 7.2.

Jedną z nowości w tej wersji systemu jest dołączenie narzędzi ułatwiających instalację. Baan IV BackOffice dostarczany jest po raz pierwszy na jednej płycie CD-ROM. Wraz z oprogramowaniem producent oferuje także pakiet narzędzi i zasad wdrożenia - Orgware, który ułatwia przeprowadzenie implementacji.

Podczas wystawy we Frankfurcie kilka niezależnych firm przedstawiło własne rozwiązania dla nowej wersji systemu. Były to m.in. Antalys oferujący moduł Baan Sales, służący np. do tworzenia elektronicznego katalogu produktów, oraz Data Watch prezentujący przeglądarkę raportów - Monarch.

Po polsku

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku dostępna będzie polska wersja Baan IV BackOffice. Natomiast w połowie roku zapowiadana jest zlokalizowana wersja unixowa systemu Baan IV. Jak oświadczyli przedstawiciele firmy, na jej implementację zdecydowały się dwa przedsiębiorstwa - ABB Zamech i Fiat Auto Poland, w którym wdrożenie rozpocząć ma się w sierpniu br. Obecnie tego typu prace prowadzone są w fabryce Fiata w Argentynie i we Włoszech.

Polska jest jedynym krajem w Europie Wschodniej, w którym działa przedstawicielstwo Baana. W pozostałych państwach tego regionu firma prowadzi działalność za pośrednictwem dystrybutorów. W Europie Wschodniej holenderski producent osiąga 150% roczny wzrost obrotów.

Strategia dla Internetu

We Frankfurcie Baan przedstawił także strategię wykorzystania w swoich aplikacjach możliwości Internetu. Składają się na nią m.in. plany stworzenia opartego na Javie interfejsu dla wszystkich sprzedawanych produktów (dostępny w kolejnej wersji systemu - Baan V) oraz dodanie nowych narzędzi usprawniających obieg dokumentów w sieciach Internet, intranet i ekstranet. Pierwszym gotowym rozwiązaniem jest aplikacja służąca do wymiany informacji między firmą a jej partnerami w tzw. łańcuchu dostawców. Dzięki niej można dokonywać zamówień towaru oraz sprawdzić, na jakim etapie "wysyłki" on się znajduje. Dostępna jest już wersja dla Windows NT, natomiast dla systemów unixowych zostanie dostarczona dopiero w drugiej połowie roku.

Latem br. Baan, wspólnie z Antalys, zamierza wprowadzić na rynek kolejne internetowe narzędzie, służące do elektronicznego handlu. Dzięki niemu firmy będą mogły tworzyć "wirtualne sklepy". Rozwiązanie to oparte zostanie na Microsoft Merchant Server. Kolejna aplikacja internetowa Baana, dostępną pod koniec br., ma ułatwić dostęp do informacji wewnątrz sieci korporacyjnej. Za jej pomocą, wykorzystując możliwości technologii aktywnej dystrybucji (push), dowolne raporty z systemu Baana będą mogły być automatycznie rozsyłane do poszczególnych pracowników, jak również partnerów i klientów. Holenderski producent współpracuje nad jej stworzeniem z amerykańską firmą Hyperion Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200