Świadomi swojej wartości

Na to, ile informatyk może zarobić składa się wiele czynników. Znaczenie ma nie tylko specjalizacja, kwalifikacje i forma zatrudnienia, ale również umiejętność rozmawiania o podwyżce.

Artykuł został opublikowany w raporcie specjalnym Computerworld "Pracodawcy IT". Jego pełną wersję można bezpłatnie pobrać tutaj.

Pracownicy IT nie mają z problemu z tym, żeby wystąpić do pracodawcy o poprawienie warunków. Zdaniem autorów raportu „Podwyżka bez tabu” specjaliści od IT znają swoją wartość i potrafią negocjować. Z badania Pracuj.pl wyłania się obraz pracownika aktywnego i asertywnego. Prawie połowa ankietowanych (47%) zadeklarowała, że podejmuje rozmowy z pracodawcą na temat podwyżki z własnej inicjatywy. To duży odsetek w porównaniu do wszystkich pracujących Polaków, gdzie tylko 38% osób aranżuje takie rozmowy. Z kolei aż 58% z biorących udział w badaniu pracowników IT deklaruje inicjowanie takich rozmów, gdy wzrośnie zakres ich obowiązków, a 26%, gdy dowie się, że inna osoba na ich stanowisku zarabia więcej.

Warto zatem wiedzieć, kto i na co może liczyć. Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, Software Architect zarabia przeciętnie 8 280 złotych netto miesięcznie. Niewiele mniej otrzymuje Starszy Programista C++. Przeciętne zarobki na tym stanowisku wynoszą 7 200 zł netto. Wśród stanowisk, które są najlepiej opłacane w tym obszarze, znajduje się również Architekt Sieci, z wynagrodzeniem przeciętnym w wysokości 6 880 zł netto miesięcznie.

Zobacz również:

  • Cyfrowe rzemiosło

Czas ma znaczenie

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie kontraktów zarobki są uzależnione głównie od posiadanego przez nich doświadczenia oraz od ich wiedzy, obsługiwanych technologii, posiadanych kwalifikacji i certyfikatów. Najniższe zarobki są w działach infrastruktury IT, następnie w testach i produkcji oprogramowania. Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści od systemów ERP/CRM/BI. Na wysokie zarobki mogą także liczyć Project Managerowie, Leaderzy Projektów oraz Managerowie zarządzający portfelami klientów. Jeśli chodzi o stawki to rozpiętość zarobków poszczególnych specjalistów może się wahać od 500 do 1500 zł za dzień pracy w zależności od branży, specjalizacji, skomplikowania projektu, doświadczenia i stanowiska w projekcie.

Zdaniem ekspertów o tym, czy specjalista zdecyduje się na podjęcie pracy decyduje często nie tylko to, jakie warunki płacowe dostanie, ale przede wszystkim to, w jakich technologiach będzie mógł pracować i jak długą perspektywę ma dany projekt.

Z kolei dla wielu programistów równie ważnym czynnikiem, co pieniądze, jest ilość i rodzaj projektów, w których może uczestniczyć. Sam kontakt z nowymi technologiami w profesjonalnym otoczeniu stanowi atrakcję zwłaszcza dla młodych programistów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. „Pieniądze oczywiście mają znaczenie, zwłaszcza kiedy pojawia się duży inwestor, który musi czymś zachęcić swoich przyszłych pracowników. Monotonne poprawianie błędów w kodzie, nawet jeśli bardzo dobrze płatne, może okazać się jednak mniej atrakcyjne od tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. Programiści, którzy przez lata obcują tylko z jednym językiem czy jedną technologią, zawężają swoje możliwości na rynku, który ceni m.in. wszechstronność” – tłumaczy Ewelina Grądzka z firmy Mobica, która realizuje projekty informatyczne z dziedziny finansów, bankowości, motoryzacji czy urządzeń mobilnych.

Grubszy portfel

W 2014 r. większość wynagrodzeń pracowników w branży IT poszło w górę. Jedynie pensja inżyniera bezpieczeństwa IT się zmniejszyła. Jak wynika z raportu płacowego „Wiosna 2014” Advisory Group TEST Human Resources. podwyżką mogą się pochwalić administratorzy aplikacji (w tym SAP). Ich pensja zwiększyła się o 102 zł brutto i wynosi 6758 zł brutto. Do ich obowiązków należy instalowanie nowych wersji oprogramowania i aktualizacji systemowych oraz rozwiązywanie problemów związanych z aplikacjami. Zarobki co czwartej osoby na tym stanowisku wynoszą nie więcej niż 4678 zł brutto, ale kolejne 25 proc. może liczyć na pensje powyżej 7645 zł brutto.

Niewielki wzrost płac (o 33 zł brutto) zanotowali administratorzy sieci, których średnia miesięczna wypłata wynosi 5960 zł brutto. 25 proc. osób odpowiedzialnych za tworzenie, konfigurowanie oraz utrzymywanie sieci wewnętrznych i zewnętrznych nie dostaje więcej niż 4722 zł brutto co miesiąc, a kolejne 25 proc. otrzymuje nie mniej niż 6677 zł brutto.

Eksperci przewidują, że w kolejnych latach presja na wzrost płac będzie się utrzymywała.

Świadomi swojej wartości
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200