SureMaps

Firma Horizons Technology Inc. oferuje pakiet SureMaps, przeznaczony do prezentowania danych kartograficznych w oryginalny, nie praktykowany do tej pory sposób.

Firma Horizons Technology Inc. oferuje pakiet SureMaps, przeznaczony do prezentowania danych kartograficznych w oryginalny, nie praktykowany do tej pory sposób.

Program SureMaps, pracujący pod Windows, do przedstawiania danych z określonych miejsc na mapach stosuje system odwzorowania cząstkowego (pin mappings). Do tej pory przy prezentowaniu danych, o wskazanym przez użytkownika obszarze mapy, stosowano w technice kartograficznej tzw. cieniowanie tematyczne. Program SureMaps zamiast tej metody używa ikon. Wskazując ikonę, użytkownik uzyskuje dostęp do danych o wybranym regionie. Program potrafi też wyświetlać mapy w trybie rastrowym pokazując dużo więcej detali, niż stosowany tradycyjnie tryb wektorowy. Horizons udostępnia też nabywcom pakietu dane demograficzne pomagające w analizie lokalnych rynków.

Program akceptuje tylko pliki formatu .DBF. stosowanego przez program dBase firmy Borland i przez większość baz danych, a nawet arkuszy kalkulacyjnych. Ponieważ dane geograficzne zajmują bardzo dużo miejsca, pakiet sprzedawany jest tylko na dyskach CD-ROM, a jego cena wynosi 199 USD.

Podstawowy pakiet zawiera mapy USA i świata opracowane przez firmę U.S. Geographical Survey. Można też kupić dodatkowe mapy innych obszarów USA, za 99 USD każda. Mapy dziewięciu dużych aglomeracji miejskich USA kosztują po 49 USD, a zestaw map satelitarnych o nazwie Satellite Images Map Sets kosztuje 499 USD. Pakiet SureMaps dostępny będzie na rynku pod koniec tego roku, a instalować go można na każdym komputerze PC, wyposażonym w stację CD-ROM i system Windows.


TOP 200