Superwydajna grafika HP

Hewlett-Packard opracowuje skalowalny system do wyświetlania grafiki trójwymiarowej.

Hewlett-Packard opracowuje skalowalny system do wyświetlania grafiki trójwymiarowej.

Hewlett-Packard zamierza wprowadzić na rynek superwydajny system do wyświetlania grafiki 3-wymiarowej - HP Visualize PxFl, który będzie oferował nieograniczone możliwości skalowania sprzętu i fotograficzny realizm odwzorowania. Jest on przeznaczony dla inżynierów projektujących elementy mechaniczne i elektroniczne MCAD/MCAE w przemyśle samochodowym i lotniczo-kosmonautycznym lub architektów i inżynierów budownictwa lądowego, którzy wymagają wysokiej szybkości wyświetlania obrazów przy manipulowaniu projektowanymi obiektami opartymi na wielkich zbiorach danych, a także wysokiego realizmu odwzorowania w systemach projektowania wirtualnego i symulacyjnego, stylizacji lub prototypowaniu.

Oprogramowanie systemu zostało oparte na systemie PixelFlow opracowanym w Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, wykorzystującym architekturę równoległą. HP Visualize PxFl pozwala na przetwarzanie grafiki z szybkością ponad 100 mln wielokątów na sekundę przy szybkości połączeń wewnętrznych wynoszącej 12,8 GB/s. Zapewnia on generowanie w czasie rzeczywistym animacji obrazów o jakości fotograficznej oraz skalowalność wprost proporcjonalną do rozmiarów systemu.

HP Visualize PxFl realizuje funkcje OpenGL API rozszerzone o kilka nowych rasteryzatorów oraz schematów interpolacji i cieniowania. Należą do nich: schemat interpolacji Phonga ułatwiający realistyczne odwzorowywanie miejsc jasno oświetlonych i cieni, schemat odwzorowywania faktury powierzchni przy różnym oświetleniu, realistycznego odtwarzania przestrzennych powierzchni falistych, dynamicznego rzutowania refleksów i cieni oraz schematy odwzorowywania brył, takich jak walce i kule.

Obecnie przyjmowane są zamówienia na HP Visualize PxFI, a system ma być dostępny w I kw. 1998 r. Bliższe informacje dostępne są w Internecie pod adresem: http://www.hp.com/go/technical


TOP 200