Superturbo dla serwerów Java

Azul Systems wprowadza na rynek drugą generację urządzeń Vega wyposażonych w procesory 48-rdzeniowe.

Azul Systems wprowadza na rynek drugą generację urządzeń Vega wyposażonych w procesory 48-rdzeniowe.

Najważniejszym elementem nowych produktów jest pierwszy na rynku procesor wyposażony w 48 rdzeni CPU.Układy poprzedniej generacji zawierały "tylko" 24 rdzenie. Zbudowany w architekturze 64-bitowej procesor Vega 2umożliwia 768-wątkowe przetwarzanie równoległe SMP (Symmetric MultiProcessing). Posiada dziewięciowarstwowe łącze typu copper/low-k (połączenie miedzi z dielektrykiem o niskiej przenikalności elektrycznej) i wieloprogową wewnętrzną magistralę danych. Układskłada się z 812 mln tranzystorów.

Mimo tak dużej liczby zintegrowanych jednostek CPU, układ jest wytwarzany przy zastosowaniu 90-nanometrowej technologii CMOS. Azul pracuje już jednak nad układami, które będą wykorzystywać technologie 65- lub nawet 45-nanometrowe - na razie nie wiadomo ile rdzeni będą zawierać.

Turbo dla serwerów

Pierwsze urządzenia Vega 2 trafią na rynek na początku 2007 r. Będą to Vega 3210 - wyposażony w dwa procesory (96 rdzeni) i Vega 3220 - wyposażony w cztery układy (192 rdzenie). Vega 2 są wypo-sażone w cztery porty Gigabit Ethernet, redundantne źródła zasilania, chłodzenia oraz mechanizmy automa-tycznego rekonfigurowania w przypadku awarii któregoś z elementów.

Na rynek trafią też systemy z jeszcze większą liczbą procesorów. Maksymalnie będzie ich 16. Oznacza to, że w pojedynczym urządzeniu może pracować 768 rdzeni CPU.

Urządzenia Azul Vega to systemy obliczeniowe typu NAP (Network--Attached Processing). Obliczenia wykonywane przez aplikacje Java na serwerach są przekierowywane z bazy danych na urządzenie Vega, a następnie przesyłane do serwera, który dystrybuuje je do użytkowników końcowych podłączonych do sieci. Najczęściej z urządzeń Azul korzystają użytkownicy aplikacji SAP, Oracle, BEA, IBM WebSphere czy JBoss.

Taniej i szybciej

Nowe modele Vega 3210 oraz Vega 3220 zajmują o połowę mniej miejsca oraz zużywają 20% mniej energii niżnajwyższy model poprzedniej gene-racji. Firma przekonuje także, że trzy połączone urządzenia Vega 3220 z 96 GB RAM są o 396% lepsze pod względem oszczędności związanej ze zużyciem energii i wymaganiami na chłodzenie w porównaniu z systemami oferującymi podobną moc obliczeniową opartymi na 36 procesorach Opteron. Zajmują przy tym zaledwie 25% powierzchni w porównaniu z tymi serwerami.

Według przedstawicieli Azul, układ oferuje 10-krotnie większą wydajność w testach SPECjbb2005 niż procesory x86. W teście XMLMark 1.2 firma utrzymuje, że przewaga była większa w przypadku procesorów Sun Niagara (11,2 razy szybciej) oraz nieco mniejsza w przypadku AMD Opteron (8,3 razy szybciej).

Urządzenie Vega 2 wyposażone w 192 rdzenie kosztuje około50 tys. USD.

Premiera z pozwem w tle

Azul wprowadza na rynek nowy produkt, chociaż równolegle firma broni się w sądzie przed oskarżeniem o naruszenie patentu należącego do Sun Microsystems. Firmy spierają się od marca 2006 r. Wówczas Azul zwrócił się do sądu z wnioskiem o zablokowanie pozwu o naruszenie patentu przygotowywanego przez Sun. Ostatecznie pozew Sun trafił do sądu w maju. Firma oskarża w nim Azul nie tylko o naruszenie prawa patentowego, ale także nadużycie związane z wykorzystaniem sekretów handlowych. Azul zatrudnia bowiem obecnie 10 byłych członków wyższego kierownictwa Sun. Część z nich podpisała umowy, chociaż była związana kontraktami o zakazie podejmowania pracy u konkurentów.


TOP 200