Superserwer (prawie) dla każdego

Hewlett-Packard wprowadza do sprzedaży model superwydajnego serwera HP 9000 Superdome.

Hewlett-Packard wprowadza do sprzedaży nowy model superwydajnego serwera. HP9000 Superdome Unix Server to wieloprocesorowa jednostka o mocy obliczeniowej osiąganej dotychczas tylko przez superkomputery typu mainframe. Będzie on przeznaczony głównie dla firm internetowych, prowadzących największe serwisy online świata. Pierwszy klientem jest Amazon.com, który już zamówił dwie takie maszyny. Kolejnymi będą Talk.com, General Mills, Telcordia Technologies oraz Niemieckie Centrum Badania nad Rakiem.

Superdome sprzedawany jest w wersjach z 16, 32 lub 64 procesorami HP PA-RISC 8600 CPU. Serwer będzie także oferowany z układami Intel IA-64, kiedy te pojawią się na rynku. HP 9000 Superdome może działać z systemami HP-UX 11i, HP-UX, Windows NT i Linux. Najmocniej wyposażone jednostki, oprócz 64 procesorów, będą miały 256 GB RAM i 48-192 slotów PCI oraz 16 partycji dyskowych. Wyniki pierwszych testów są rewelacyjne. Jak informuje producent, w testach szybkości przetwarzania transakcji online (TPC-C) serwer z 48 procesorami i oprogramowaniem Oracle8i osiągnął wynik 197,024 transakcji na minutę.

Zobacz również:

"Wszystkie jednostki będą w pełni dostosowywane do możliwości i zainteresowania klientów" - powiedział Mark Hudson, odpowiedzialny za linię HP 9000.

Podstawowa wersja Superdome kosztuje 400 tys. USD.

Więcej informacji: www.hp.com


TOP 200