Superprocesory Exponential

Prototypowe systemy Macintosh z układem X740 pozytywnie przeszły fazę testów.

Prototypowe systemy Macintosh z układem X740 pozytywnie przeszły fazę testów.

W cieniu potentatów na rynku producentów procesorów firma Exponential Technology Inc. opracowała superszybką wersję PowerPC o częstotliwości zegara 533 MHz. Produkcja układu X740 na skalę przemysłową miała rozpocząć się już w kwietniu br. Jego producentem będzie najprawdopodobniej Hitachi. Prezes Apple Gil Amelio zapowiedział, że firma zaprezentuje komputery wyposażone w procesor Exponential jeszcze w tym roku.

Exponential Technology przygotowywała konstrukcję procesora od 1993 roku, a w lutym tego roku nabyła licencję, pozwalającą wykorzystać architekturę układu PowerPC. Wyjątkową szybkość X740 uzyskano dzięki zastosowaniu bipolarnej struktury logicznej, która była wykorzystywana od dawna w układach dla komputerów mainframe. Wiadomo że umożliwia ona budowę układów szybszych od wykonanych w technologii CMOS, ale jednocześnie są one większe, znacznie trudniejsze do chłodzenia oraz wyjątkowo kosztowne w produkcji.

Firmie Exponential udało się rozwiązać te problemy — nowe układy wykorzystują strukturę bipolarną jedynie w rdzeniu procesora, a pamięć podręczna i układy wejścia / wyjścia są wytwarzane w technologii CMOS. Połączenie technologii bipolarnej i CMOS nie jest czymś zupełnie nowym, np. architektura Pentium wykorzystuje odwrotną ideę — do podstawowej struktury CMOS dodane są elementy bipolarne. Poprzez redukcję długości połączeń elektrycznych wewnątrz układu oraz zaprojektowanie specjalnego systemu wentylacji, Exponential Technology rozwiązała również problem chłodzenia procesora. Firma zapowiada, że w ciągu najbliższych trzech lat dostępne będą wersje układów o częstotliwości 1 GHz.

Przeprowadzone testy prototypowego systemu Macintosh 9500 z procesorem Exponential 400 MHz wykazały, że ma on ponad dwukrotnie większą wydajność niż komputer wyposażony w PowerPC 603e 200 MHz, choć mniejszą niż unixowa stacja robocza z procesorem Alpha 500 MHz.

Jak oceniają specjaliści, nie należy się w najbliższym czasie spodziewać zastosowania procesorów Exponential w popularnych modelach Macintosh. Pierwsze modele komputerów z nowym procesorem będą kosztować co najmniej 5000 USD i będą przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników, stosujących komputery do 3-wymiarowego renderingu lub przygotowywania druku kolorowych publikacji.

Obecnie otwarte pozostaje pytanie: czy nowa innowacyjna technologia opracowana przez Exponential Technology wpłynie na wzrost sprzedaży komputerów typu Macintosh, czy też stagnacja w tym segmencie rynku spowoduje, że znajdzie ona jedynie ograniczone zastosowanie.


TOP 200