Superkomputery IBM Watson zadbają o nasze zdrowie

IBM postanowił wprowadzić technologię Watson do rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych użytkowników, a konkretnie do sprzętu medycznego i urządzeń typu wearable, które zadbają o nasze zdrowie.

IBM nie kojarzy się z konsumenckim sprzętem powszechnego użytku, ale z rozwiązaniami klasy enterprise, które można spotkać w centrach danych lub w firmach. Jednak na ostatnich targach CES dowiedzieliśmy się, że korporacja postanowiła wprowadzić swoją unikalną technologię Watson do rozwiązań dedykowanych dla indywidualnych użytkowników, a konkretnie do rozwiązań (do sprzętu medycznego i urządzeń typu wearable), które zadbają o nasze zdrowie.

IBM ogłosił na targach, że nawiązał współpracę z dwoma firmami (Medtronic i Under Armour), z którymi podejmie trud budowania urządzeń dbających o nasze zdrowie, które będą korzystać z usług świadczonych przez superkomputery Watson. Big Blue pojawił się na tegorocznych targach CES z zamiarem zaprezentowania swoich dokonań w dziedzinie sztucznej inteligencji. Chodzi tu głównie o usługi wykorzystujące technologie, które pozwalają szybko o dogłębnie analizować duże ilości danych generowanych przez urządzenia mobilne.

Zobacz również:

  • Innowacyjny IT service desk

Firma Medtronic produkuje urządzenia medyczne i chce wykorzystać superkomputery Watson do analizowania danych odbieranych przez osoby chorujące na cukrzycę. Jak ważne jest to zagadnienie może świadczyć fakt, że na całym świecie na cukrzycę choruje ok. 400 mln osób.

Superkomputery IBM Watson zadbają o nasze zdrowie

Szefowie firm IBM (Ginni Rometti) i Under Armour (Kevin Plank) informują na targach CES o podpisania partnerskiej umowy

Medtronic zamierza przesyłać dane zbierane przez pompy i monitory insulinowe do superkomputerów Watson, które będą je na bieżąco analizować i alarmować iż poziom cukry we krwi jest za niewłaściwy. Ale będzie to inteligentna aplikacja, zdolna przewidzieć iż sytuacja taka może nastąpić za kilka godzin i przedsięwziąć odpowiednie kroki wcześniej, tak aby do niej nie dopuścić. Medtronic przetestował już aplikację na próbce 600 pacjentów i zamierza latem tego roku udostępnić ją wielu placówkom medycznym w USA.

Druga firma (Under Armour) specjalizuje się w produkcji urządzeń typy wearable. Są to np. zegarki czy opaski zawierające czujniki, które analizują pracę różnych narządów (chodzi głównie o serce, ale nie tylko) i mierzą w trybie online ciśnienie. W tym przypadku tak zebrane dane będą również udostępniane superkomputerom Watson, które będą cały czas dbać o zdrowie pacjenta. I nie musi to być chora osoba ale np. sportowiec które chce wiedzieć czy trening został właściwie dobrany do możliwości jego organizmu.

IBM prowadzi też rozmowy z firmą Softbank, twórcą inteligentnego robota Pepper. Obie firmy chcą zintegrować robot z narzędziami analitycznymi używanymi przez superkomputery Watson, tak aby mógł on świadczyć swe usługi nie tylko indywidualnym użytkownikom, ale również firmom. Ma to już zresztą miejsce, gdyż np. firma Nestle zdecydowała się niedawno wprowadzić robota Pepper do swoich sklepów. Doradza ona tam klientom – pytając się ich wcześniej o gust – jaki rodzaj kawy spełni najlepiej ich oczekiwania. Robot zrobił furorę na targach CES, gdzie witał gości maszynowy głosem mówiąc “I'm a social-humanoid robot designed by Softbank”.

IBM pomyślał wcześniej o wprowadzeniu technologii Watson do aplikacji dbających o nasze zdrowie. Firma otworzyła w zeszłym roku nowy oddział IBM Watson Health, zapowiadając tym samym nową erę w dziedzinie ochrony zdrowia i przemyśle medycznym, mówią przedstawiciele IBM. Poinformowała wtedy o rosnącej liczbie niezależnych firm i instytucji, które współpracują lub zapowiadają współpracę zarówno w zakresie opracowywania nowych aplikacji na platformę Watson, jak też wykorzystania usług oferowanych przy zastosowaniu tego superkomputera i już opracowanego oprogramowania. Pisaliśmy o tym tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200