Superkomputer w rękach naukowców

To ważne wydarzenie dla polskiej nauki - w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW uruchomiony został superkomputer Cato, przeznaczony do realizowania obliczeń wysokiej wydajności, rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji i wysokowydajnej analizy danych. Za produkcję sprzętu odpowiada IBM , dostawę i wdrożenie realizowali IBM i polska firma Infonet-Projekt.

Superkomputer w rękach naukowców

„Cieszymy się, że dzięki wykorzystaniu technologii Power Systems superkomputera IBM, Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW dołącza do najsilniejszych tego typu ośrodków superkomputerowych w Polsce” – powiedział Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. „To kolejny przełomowy moment dla polskiej nauki, gdyż dzięki skoncentrowaniu tak dużej mocy obliczeniowej w nowoczesnym CNT UKSW, naukowcy w istotny sposób będą mogli wpływać na rozwój najnowszych zagadnień badawczych, jak deep learning i sztuczna inteligencja” - dodał Jarosław Szymczuk.

Superkomputer umożliwia realizację zagadnień modelowania i symulacji, zjawisk i procesów, w oparciu o duże zbiory danych. Technologia, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit wyposażonego w procesory IBMPOWER9 dostępna jest w laboratoriach CNT.

Zobacz również:

„Zmienia się nasza rzeczywistość, dlatego i nauka musi się zmieniać. Nasz ośrodek badawczy będzie realizował projekty przede wszystkim w oparciu o zdobycze nauki z wykorzystaniem najnowszych technologii sztucznej inteligencji, zarówno na zlecenia biznesu, jak i instytucji państwowych i naukowych” - stwierdził profesor Marek Niezgódka, dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

Superkomputer w rękach naukowców

Debata w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW. Fot. IBM

Informacja na temat wspólnego działania IBM i Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW została ogłoszona w ramach konferencji THINK, podczas debaty przygotowanej przez Computerworld, w której uczestniczyli profesor Marek Niezgódka, dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW oraz Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200