Superkomputer IBM dla NCAR

IBM instaluje w National Center for Atmospheric Research (Boulder; stan Kolorado) nowy superkomputer, który będzie przetwarzać dane z szybkością 12 teraflopów.

Największy superkomputer znajdujący się obecnie w NCAR (National Center for Atmospheric Research) - wyprodukowany też przez IBM - nosi nazwę Bluesky (zdjęcie obok). Nowy o nazwie Blueice będzie pracować cztery razy szybciej niż Bluesky i ma zostać oddany do eksploatacji już lutym 2007 r. IBM nie ujawnił jak dotąd jego ceny.

Superkomputer zawiera 872 dwurdzeniowe układy Power5+ taktowane zegarem 1,9 GHz (razem 1744 rdzenie), zajmując 10 przemysłowych szaf, z których każda pobiera 40 KW energii. Blueice zawiera 9,2 TB pamięci i ma do dyspozycji dyski twarde o ogólnej pojemności 150 TB.

Zobacz również:

Moc obliczeniowa wszystkich komputerów pracujących obecnie w NCAR (w tym superkomputerów Bluesky i Bluevista) wynosi obecnie 15 teraflopów. W ramach budowy infrastruktury Integrated Computing Environment for Scientific Simulation, IBM zainstaluje w NCAR w 2008 r. kolejny superkomputer, który będzie pracować z szybkością 57 teraflopów.