Superkomputer 10 petaflopsów

Dzięki niemu obliczenia modelu matematycznego działania leku na serce będzie można wykonać w 2 minuty. Dziś na najszybszym superkomputerze wymagałoby to 2 lat.

Komputer o nazwie Mira będzie wykorzystywać architekturę Blue Gene/Q, znaną z poprzednich superkomputerów tej firmy. Najnowszy superkomputer opracowywany przez IBM powstaje dla Departamentu Energii w Narodowym Laboratorium Argonne. Jego uruchomienie zostało zaplanowane na rok 2012. Dzięki temu Stany Zjednoczone ponownie znajdą się na 1. miejscu listy TOP 500 najszybszych superkomputerów na świecie. Superkomputer o wydajności 10 petaflopsów zdecydowanie wyprzedza bowiem najszybszą obecnie maszynę, a jest nią Tianhe-1A wybudowany w chińskim Narodowym Centrum Superkomputerów Tianjin. Chiński rekordzista osiąga 2,67 petaflopsa i obecnie jest na pierwszym miejscu listy Top 500 najszybszych komputerów na świecie.

Architektura Blue Gene/Q

Projekt jest finansowany z budżetu National Science Foundation. "Mira umożliwi przeprowadzanie wielkoskalowych obliczeń związanych z zadaniami badawczymi w dziedzinie przemysłu, nauki i projektów rządowych. Taka moc obliczeniowa powinna poskutkować opracowaniem wielu odkryć w dziedzinie chemii, aerodynamiki, materiałoznawstwa oraz alternatywnych źródeł energii. Chociaż komputer Mira będzie posiadał moc obliczeniową około 10 petaflopsów, architektura Blue Gene/Q może skalować się do 50 petaflopsów, a być może nawet wyżej" - uważa Dave Turek, szef grupy komputerów dużej mocy w IBM.

Architektura Blue Gene została opracowana przez IBM w 1993 r. przy współpracy z Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore w USA. Prace badawcze miały na celu opracowanie wysoko skalowalnej i sprawnej energetycznie architektury dla dużych superkomputerów. Koszt całego przedsięwzięcia wynosił ok. 100 mln USD. Prace są kontynuowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200