Superbaaaaazy

Winter Corporation przedstawił po raz kolejny ranking największych i najciężej pracujących baz danych na świecie. Od 2001 roku praca przez nie wykonywana wzrosła o połowę, systemy przetwarzania transakcyjnego realizują do 50 tys. transakcji na sekundę, liczba jednoczesnych zapytań do systemów wspierania decyzji dobiega już 900. A wedle oceny użytkowników - wartości te wkrótce ulegną zwielokrotnieniu.

Ranking (TenTop Program) od 1995 roku konstruuje firma konsultingowo badawcza Winter Corporation. Udział w rankingu jest dobrowolny, minimalne wymagania w rankingu za rok 2003 to rozmiar 500 GB dla środowiska systemów Windows i 1 TB dla innych systemów operacyjnych.

Program trwał od maja ub. roku przez 5 miesięcy, w sumie napłynęło 313 zgłoszeń z 23 krajów. Kwalifikację przeszło 141 zgłoszonych baz. Zgłoszenia pochodziły z organizacji reprezentujących całe spektrum branż i typów działalności, wszystkie czołowe rozwiązania bazodanowe - systemy do zarządzania bazami, platformy serwerowe, rozwiązania do przechowywania danych. TenTop Program sponsorowały HP, Microsoft, Oracle, Sybase i Teradata.

Zobacz również:

  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych

Zgłoszone bazy – systemy wspierania podejmowania decyzji i systemy przetwarzania transakcyjnego oceniano w czterech kategoriach: rozmiar bazy, znormalizowana wielkość - ilość danych, którymi baza faktycznie zarządza, liczba wierszy/rekordów, zarejestrowany szczyt wydajności. W każdej kategorii wydawano ocenę ogólną ("wszystkie środowiska"), "tylko Unix" i "tylko Windows".

W kategorii "rozmiar bazy danych" w systemach wspierania decyzji

"wszystkie środowiska" i "Unix" - zwyciężyła baza danych we France Telecom - 29,2 TB, trzy razy większa od bazy zwycięzcy z 2001 roku. Oprogramowanie to baza Oracle na serwerach HP Superdome.

"Windows" - tu nagrodzono comScore Networks za bazę wielkości 8,9 TB, 6x większą niż tę, z którą comScore wygrał w poprzedniej edycji rankingu. Baza to Sybase IQ DBMS, serwery DellPowerEdge i macierze EMC Symmetrix 5.

"Rozmiar bazy danych", systemy przetwarzania transakcyjnego

"wszystkie środowiska" - amerykański Rejestr Ziemski w bazie 18,3 TB, dwa razy większej niż u zwycięzcy z roku 2001; Rejestr Ziemski to baza DB2 na z/OS, serwery IBM eServer zSeries i systemy macierzy dyskowej Hitachi.

"Unix" - Amerykańskie Biuro Patentowe z bazą wielkości 5,4 TB; działa tu Oracle Database na serwerach IBM eServer pSeries i platformie przechowywania danych EMC Symmetrix DMX.

"Windows" - Verizon Communications, baza wielkości 5,3 TB - Microsoft SQL Server DMBS na serwerach HP ProLiant i z urządzeniami przechowywania danych EMC Symmetrix DMX.

Znormalizowany rozmiar bazy, systemy wspierania decyzji, systemy hybrydowe

"wszystkie środowiska" - po raz pierwszy ranking rozpatrywał także bazy hybrydowe, w których dane przechowywane są i na dyskach, i na taśmach. Największą bazę posiada Stanfordzkie Centrum Akceleratora Liniowego (SLAC), gdzie dane zgromadzone przez fizyków zbliżają się do rozmiarów petabajta (obecnie 828.8TB). Baza w SLAC zarządzana jest przez Objectivity DBMS na serwerach Sun Fire i macierze Sun StorEdge.

Faktyczny rozmiar bazy (liczba danych, którymi faktycznie zarządza), systemy wspierania decyzji

"wszystkie środowiska" i "Unix" - w obydwu przypadkach zwycięzcą jest AT&T. Baza obejmuje 94,3 TB danych; jest to Daytona DBMS na 10 tys. serwerów Sun Entertprise, macierze także dostarczył Sun.

Liczba rekordów/wierszy, systemy wspierania decyzji

"wszystkie środowiska" i "Unix" - dwie następne nagrody dla AT&T – 496 mld wierszy, dwa razy więcej niż zwycięzca sprzed dwóch lat.

"Windows" - comScore, 61,4 mld wierszy, 400-proc. wzrost w porównaniu ze zwycięzcą sprzed dwóch lat.

Liczba rekordów/wierszy, systemy przetwarzania transakcyjnego

"wszystkie środowiska" - UPS z bazą z 42 mld wierszy - DB2 na z/OS, serwery IBM eServer zSeries i rozwiązania przechowywania danych od EMC Symmetrix DMX.

"Unix" - GecityHR, 12,7 mld wierszy - baza Oracle, serwer HP 9000, platformy HP Storage Works.

"Windows" - Verizon Communications 33,4 mld wierszy.

Szczyt wydajności (maksymalna liczba jednoczesnych zapytań do bazy), systemy wspierania decyzji

"wszystkie środowiska" i "Unix" - Experian Marketing Services, gdzie do bazy kierowanych było nawet 887 jednoczesnych zapytań. Baza to Oracle na serwerach Sun Fire i EMC Symmetric DMX - do przechowywania danych.

"Windows" - podobnie jak dwa lata temu wygrywa w tej kategorii Stratapult Enterprises - baza odnotowała maksymalnie 167 jednoczesnych zapytań, o 67% więcej niż w 2001. Baza to Microsoft SQL Server na serwerach IBM eServer xSeries i urządzenia Hitachi Freedom do przechowywania danych.

Szczyt wydajności w systemach przetwarzania transakcyjnego (liczba transakcji na sekundę – tps)

"wszystkie środowiska" - amerykańskie Biuro Ceł i Ochrony Granic - maksymalny przepływ pracy rzędu 51 450 tps. Baza to CA Datacom, serwery IBM eServer Series i Hitachi w zarządzaniu macierzami.

"Unix" - bank ICICI, 450 tps. Baza Oracle na serwerach Sun Fire i z HP StorageWorks zarządzającym przechowywaniem danych.

"Windows" - Internet Auction, gdzie w godzinach szczytu przetwarzano 3 600 tps; baza Microsoft SQL Server, serwery ES7000 Unisysa i systemy przechowywania danych EMC CLARiiON FC.

Podsumowując tegoroczną edycję rankingu, Richard Winter, prezes Winter Corp. Zauważył, że granice skalowalności baz danych zostały po raz kolejny przedefiniowane. 45% baz danych uczestniczących w poprzednim Programie, w 2003 roku nawet nie zakwalifikowałoby się do drugiej rundy. W najbliższych dwóch latach spodziewany jest dalszy wzrost rozmiarów i pracy baz danych. Uczestnicy TenTop 2003 oceniają, że systemy wspierania podejmowania decyzji mogą wzrosnąć 2x rozmiarowo i 3x pod względem wydajności. Nieco mniejszy wzrost spodziewany jest w bazach dla systemów przetwarzania transakcyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200