Super-ruter firmy Cisco

Cisco zamierza wprowadzić do swojej oferty w czerwcu br. bardzo silny ruter następnej generacji, chcąc w ten sposób umocnić swoją pozycję na tym rynku i stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony innych firm oferujących podobny sprzęt.

Nowy ruter będzie zaprezentowany w czerwcu w Chicago na corocznej konferencji Supercomm (poświeconej technologiom telekomunikacyjnym). Wiadomo już, że ruter będzie dysponować interfejsami OC-768c pracującymi z szybkością 40 Gb/s.

Ruter (robocza nazwa HFR) będzie wyposażony w 16 gniazd zawierających jednoportowe moduły OC-768c. Cisco produkuje już wydajne dwuportowe moduły OC-192c (każdy port pracujący z szybkością 20 Gb/s), które można instalować w ruterze 12816. Ruter HFR będzie pracować bardzo wydajnie (ogólna przepustowość urządzenia wynosi 640 Gb/s).

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski

Jak podaje Dell Oro Group, udział Cisco na rynku ruterów najwyższej klasy zmalał w czwartym kwartale 2003 roku do 66% (poprzednio 62%). Dynamicznie pnie się natomiast do góry firma Juniper (31%, wzrost o 3%).

Juniper ma w swoje ofercie od dwóch lat ruter najwyższej klasy noszący nazwę T640 (ogólna przepustowość 640 Gb/s), który rywalizuje obecnie na rynku skutecznie z ruterami podobnej klasy produkowanymi przez Cisco.

A rynek ruterów najwyższej klasy ma się dobrze. W 2003 obroty na tym rynku wzrosły (w porównaniu z poprzednik rokiem) o 22%. Dell Oro przewiduje, że w 2004 roku obroty znowu wzrosną, tym razem o 32%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200