Super dyskietka

Dwie kalifornijskie firmy - Brier Technology i Insite Peripherals - walczą o przyjęcie ich rozwiązań za standard w dziedzinie dyskietek o wielkiej pojemności, zwanych superdyskietkami.

Dwie kalifornijskie firmy - Brier Technology i Insite Peripherals - walczą o przyjęcie ich rozwiązań za standard w dziedzinie dyskietek o wielkiej pojemności, zwanych superdyskietkami. Są to specjalnie wykonane dyskietki 3,5-calowe o pojemności 4, 10, 12, a nawet 20 MB. Każda z firm problem tak gęstego zapisu rozwiązała inaczej. Firma Brier utrzymuje dokładność pozycji głowicy dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy magnetycznej, na której jest zapisana informacja dla mechanizmu prowadzenia głowicy. Warstwa ta znajduje się pod warstwą magnetyczną służącą do zapisu danych.

Natomiast Insite wytrawia na dyskietce 1500 koncentrycznych okręgów o grubości 5 mikronów. Śledząca je dioda LED zapewnia dokładne prowadzenie głowicy. Dane zapisuje się tradycyjnie przez przemagneso-wanie nośnika. Ustalono, że w napędach superdyskietek będzie można odczytać dyskietki tradycyjne, ale bez możliwości zapisu. Firma Brier ogłosiła, że czas dostępu dla ich dyskietek wynosi około 35 ms, co jest porównywalne z twardym dyskiem. W przypadku super-dyskietki Insite trwa to średnio 80 ms. Głównymi problemami firmy Brier są długi czas i wysokie koszty przygotowania dyskietki. Zapis informacji do pozycjonowania głowicy trwa 5 min., a dalsze 10-15 min. -testowanie dysku i zrobienie mapy uszkodzeń. Przewiduje się, że w ciągu 3 lat nakłady na wykonanie dyskietki obniżą się z 25 do 10 USD. Trawienie okręgów w przypadku dyskietek Insite trwa krócej i nie wymaga wykonywania mapy uszkodzeń dysku. Cena su-perdyskietki Insite obniży się w ciągu 2 lat z 15 USD do 6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200