Sun zbuduje superkomputer z 13 tys. Opteronów

Jak informuje serwis The Register koncern Sun Micrososystems dostarczy teksańskiemu centrum obliczeniowemu TACC superkomputer z 13 tys. układami AMD Opteron. Będą to nowe czterordzeniowe procesory tej linii, których premierę AMD zapowiada jeszcze na ten rok.

TACC (Texas Advanced Computing Center) działające przy uniwersytecie teksańskim w Austin, zbuduje superkomputer w ramach grantu w wysokości 59 mln USD przyznanego przez amerykańską Narodową Fundację Nauki. Platformę sprzętową dostarczy SUN. Superkomputer będzie bazował na 64-bitowych serwerach SunFire wyposażonych w przyszłe czterordzeniowe procesory AMD Opteron oraz 100 TB pamięci operacyjnej i 1,7 PB pamięci dyskowej. W sumie system będzie dysponował mocą 52 tys. rdzeni Opteronów. Wydajność platformy szacowana jest na 400 mld operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Będzie to jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie. System w TACC zostanie wstępnie uruchomiony w czerwcu 2007 roku, natomiast pełną moc uzyska do października przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200